ANKARA HABERLERİ

Kızdıran hakaret

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
26.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

RTÜK yazar Kadir Mısıroğlu’nun TV Net’te katıldığı “Tarih Sohbetleri” programında söylediği sözler nedeniyle kanala uyarı cezası verdi. Ceza RTÜK’ü ikiye böldü.

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA

RTÜK, yazar Kadir Mısıroğlu’nun TV Net’te katıldığı “Tarih Sohbetleri” programında “Kemalizm küçük devlet psikolojisidir. Devlet-i Aliyeyi Kıyam iken eciş bücüş T.C olduk, çorap markası gibi. Milli mücadele esnasındaki atmosfere kimse karşı duramaz. Çünkü karşıda Yunan var. Denize düşen yılana sarılır” sözleri nedeniyle kanala uyarı cezası verdi. Bu ceza RTÜK’ü ikiye böldü.

Kürtler Cumhuriyet döneminde zulüm gördü

RTÜK geçtiğimiz haftaki toplantısında uzman raporlarını değerlendirdi. Üst Kurul, TV Net’te yayınlanan “Tarih Sohbetleri” programında Mısıroğlu’nun şu sözlerini değerlendirdi:

“Ben Kürtler’in baskı, zulüm gördüğünü kabul ederim. Sadece Cumhuriyet tarihinde.‘Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak.’ Niye korkacağım efendi? Yunan hala Sakaryada mı? Kurulduğu günden beri yıkılmaktan korkan bir rejim bu. Çünkü ayağını sağlam basmamış.

Atatürk’e yılan benzetmesi

Kemalizm küçük devlet psikolojisidir. Devlet-i Aliyeyi Kıyam iken eciş bücüş T.C olduk, çorap markası gibi. Mustafa Kemal deseydi ki, ‘ben bu harbi kazanayım, sizin halifenizi kovacağım, yazısını değiştireceğim, padişahınızı hain ilan edeceğim, devletinizi yıkacağım, şeriatı yasak edeceğim’, mecelleyi çöpe atıp is pis yakan işin arkasından gider miydi? Demek ki Milli Mücadele esnasındaki atmosfere kimse karşı olmaz. Taraftar olmak bir suç değildir. Çünkü karşıda Yunan var. Denize düşen yılana sarılır. Çok iş yapmakla büyük adam olmaz. Mustafa Kemal de çok iş yaptı. Doğru iş yapmakla takdir edilir adam. Bana göre yaptığı iş hatalı.”

Ceza RTÜK’ü ikiye böldü

Uzman raporunda, Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk’e ağır hakaretler yer alan bu sözler nedeniyle kanala “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz”, “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” maddelerinin ihlali gerekçesiyle ceza verilmesi gerektiği savunuludu. Buna göre, kanalın ihlalin tespit edildiği aydan bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde ikisinden beşine kadar idari para cezası alması gerekiyordu.

Kanal sadece uyarıldı

MHP kontenjanından seçilen üye Esat Çıplak ile CHP kontenjanından seçilen Korkmaz Alemdar ve Hülya Alp’in uzman raporunu savunduğu, ancak Kuruldaki bazı üyelerin aslında cezaya gerek olmadığı, ceza verilecekse uyarının yeterli olduğu görüşünü savunduğu öğrenildi. Oy çokluğu ile kanala uyarı verildi.

Cezanın hafifliği irdelenmeli

Üst Kurul’un kanala verdiği cezayı yetersiz bulan üye Esat Çıplak Hürriyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Cezanın hafifliği olaya bakışının hastalığını göstermesi bakımından dikkate değer bir husustur. Ülkemizin isminin değersizleştirilerek küçültülmesi, aşağılanması kabul edilemez ve sözkonusu olaya kaçış noktası olarak sadece uyarı verilmesi savunulamaz bir tavırdır. Verilen cezanın hafifliği irdelenmesi gereken bir durumdur.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kızdıran hakaret haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı