Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kız yurdunda 7 intihar iddiasına araştırma

  Kerem PULGAT- İsmail AKKAYA KONYA / DHA
  23.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (SHÇEK) Konya’daki Vali Necati Çetinkaya Kız Yurdu’nda dayak ve işkence nedeniyle 7 kızın intihar ettiğini öne süren 15 yaşındaki L.H.’nin iddiaları araştırılmaya başlandı.

  L.H.’nin geçen aylarda Konya’nın Ereğli İlçesi’nde fuhuş mafyası tarafından öldürülen hayat kadını Hatice Çöl’le arkadaşlık yaptığı ortaya çıktı. L.H.’nin Ereğli kent merkezinde yaşayan annesi S.K.’nin, bu olayın ardından kızının öldürülmesinden endişe ederek, polise başvurduğu, genç kızın güvenlik gerekçesiyle ailesinin evinden alınarak, 10 Mayıs 2006’da Konya’daki Kız Yurdu’na getirildiği öğrenildi. Yurt yetkilileri, L.H.’nin 16 Mayıs tarihinde hap içerek intihar etmek istediği, bu nedenle kaldırıldığı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gördüğünü söyledi. Yetkililer, L.H.’nin 3 ay içinde 8 kez yurttan kaçtığını, her defasında polis tarafından bulunarak ya da kendi isteğiyle yurda döndüğünü söylediler.

  KAYITLARDA YOK

  SHÇEK Vali Necati Çetinkaya Kız Çocuklarını Koruma Derneği Başkanı Sıdıka Kara, L.H.’nin iddialarının asılsız olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Eğer burada 7 kız çocuğu intihar ettiyse neden polis kayıtlarında görünmüyor. Röportajında kendisinin doğumevine götürüldüğünü iddia ediyor. Kayıtlar incelensin. Kimse onu doğumevine götürmedi. 16 yıldan bu yana dernekte görevliyim. Yurtta anlatılanlar gibi olaya rastlamadım."

  Vali Atilla Osmançelebioğlu da L.H.’nin iddialarını araştırdıklarını belirterek, "Araştırma sonunda gerekli görülürse ön inceleme ve soruşturma başlatırız" dedi.

  PARÇALANMIŞ AİLE

  L.H.’nin annesi S.K. ise kocası A.H.’nin iki yıl önce kendilerini terk edip, başka bir kadınla yaşamaya başladığını söyleyerek, "Babasından ayrılmamdan sonra kızım, problemler yaşamaya başladı. Konya’ya gittikten sonra da evli ve 3 çocuk babası ’Bayram’ isminde biriyle berebar olduğunu duydum. Kızım, parçalanmış aile kurbanı oldu" diye konuştu.

  Kaçmak istedi

  L.H., dün sabah yurttan kaçma girişiminde bulundu. "Bırakın beni, gitmek istiyorum" diye çığlık attıktan sonra dışarı koşmaya başlayan L.H.’yi arkadaşları engelledi. Sinir krizi geçiren L.H.’yi arkadaşları güçlükle yeniden yurda soktu.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı