DİYARBAKIR HABERLERİ

Kız Öğrenci Yurdu İnşaatı Sürüyor

IHA
07.08.2015 - 17:18Son Güncelleme :
IHA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, mayıs ayında temelini attığı 272 kişilik kız öğrenci yurdunun inşaatı devam ediyor. Yerel yönetimler eliyle bölgede yapılan ilk öğrenci yurdu olma özelliğini taşıyan kız öğrenci yurdu, yaklaşık 5,5 milyon liraya mal olacak ve 2016-2017 eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlayacak.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, üniversiteli kız öğrencilerin barınma sorununu bir nebze olsun gidermek amacıyla mayıs ayında temelini attığı kız öğrenci yurdunun inşaatı devam ediyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından eski Yıldız Havuzu’nun bulunduğu Yıldız Sokak’ta 2 bin 50 metrekarelik alana inşa edilen, zemin artı 8 kattan oluşan yurdun, zemin inşaatı tamamlandı. 272 öğrenci kapasiteli, 2 kişilik 136 odadan oluşan yurtta, yemekhane, kütüphane, bilgisayar odası, kantin, etüt odası, ütü odaları, çamaşırhane, ziyaretçi odası, mutfak, revir, müşahede odası, idari bürolar, personel büroları, terzi, mutfak deposu, temizlik odası, sığınak ve teras da yer alacak. Yaklaşık 5,5 milyon liraya mal olacak yurt, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında hizmet vermeye başlayacak.
“YEREL YÖNETİMLER İLK KEZ YURT İNŞA EDİYOR”
Çalışmalar hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç, belediyenin eğitim yatırımlarının kreşlerle başladığını, kız yurdu ile devam ettiğini belirtti. Belediyenin kamusal yatırım alanında önemli bir duruşunun olduğuna işaret eden Sevinç, kız öğrenci yurdundan sonra erkek öğrenciler için de yurt inşa etmeyi planladıklarını kaydetti. Eğitime kaynak ayırma konusunda belediyelerin sıkıntılar yaşadığının altını çizen Sevinç, “Türkiye’de genel olarak ulusal bütçeden alınan paylar yüzde 6 civarındadır. Önümüzdeki süreçte bu oranlar yükselirse belediyeler bu hizmetleri yerinde ve daha hızlı bir şekilde yapabilir” dedi.
Diyarbakır’da özellikle üniversite düzeyinde kız öğrencilerin barınma problemlerinin olduğuna dikkat çeken Sevinç, Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) bir takım çalışmalarına rağmen birçok öğrencinin açıkta kaldığını, belediyenin de bundan dolayı söz konusu yatırımı yaptığını kaydetti. Bölgede yerel yönetimler eliyle kız öğrenci yurdunun ilk kez Diyarbakır Belediyesi tarafından yapıldığına işaret eden Sevinç, “Belediyemizin özellikle kamusal yatırım alanında önemli bir duruşu var. Biliyorsunuz inşaatın bulunduğu alan çok ciddi rant getirecek bir yer. Konum olarak kent merkezine yakın ve buraya yapılacak bir ticari yer ciddi bir rant da getirebilirdi ama belediye bu alanda kamu yararını düşünüp öğrencilerin barınma sorununu çözmek adına bir adım attı” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Kız Öğrenci Yurdu İnşaatı Sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kız Öğrenci Yurdu İnşaatı Sürüyor haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:31
 • Guneş
  06:51
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:14
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı