Gündem Haberleri

  Kız Lisesi'nin duvarı yıkıldı

  Fatih KARAÇALI- Tahsin ÜLKER/ADANA, (DHA)
  10.05.2011 - 12:45 | Son Güncelleme:

  ADANA’da yatılı öğrenci de kabul eden ve 2 yıl önce yapılan yeni binada eğitim veren Kız Lisesi’nin yaklaşık 10 metre yükseklikteki çevre duvarı sokağa doğru yıkılırken, okulun bahçesinde de toprak kayması meydana geldi. Dün akşam meydana gelen olayda okulun bahçesinde ve duvarın yıkıldığı sokakta kimsenin bulunmaması faciayı önledi.

  Karslı Mahallesi sakinleri, dün saat 22.00 sıralarında büyük bir gürültüyle dışarı fırladı. Ne olduğunu anlamaya çalışan vatandaşlar, Süleyman Demirel Bulvarı’ndaki Adana Kız Lisesi’nin, çukurda kalan arka kısmının yol seviyesine çıkarılması amacıyla yapılan dolgunun taşıyıcı çevre duvarının yıkıldığını fark etti. Çevre duvarının yıkılıp, bahçedeki toprağın bir bölümünün de kaydığı olayda, elektrik direkleri yıkıldı, mahalleye akım taşıyan kablolar koptu. Duvarın diğer bölümlerinde de çatlamalar meydana geldi.

  Olay yerine gelen polis, güvenlik şeridi çekerek, çökmenin meydana geldiği yolu trafiğe kapattı. Duvarın yıkılması sonucu, yan tarafta bulunan okul pansiyonunda da kısmen hasar oluştu. Olay sırasında okul bahçesinin ve sokağın boş olmasının faicayı önlediği belirtildi.

  Yaralı ve can kaybı olmayan olayı sabah fark eden öğrenciler, her gün gezdikleri bahçenin bir bölümünde toprağın kaydığını da görünce şoke oldu. Öğrenciler, "İyi ki bizim olduğumuz saatlerde bu olay meydana gelmedi" diye konuştu.

  Olay sırasında evinin balkonunda oturduğunu belirten 57 yaşındaki Neriman Coşkun, "Büyük bir gürültü duydum. Deprem oluyor sandım. Elektrikler kesildi, bir anda ortalık karardı. Başımı kaldırıp baktığımda duvarın yıkıldığını gördüm. İyi ki etrafta kimse yoktu. Öğrenciler okuldayken yıkılsaydı büyük bir facia olurdu" diye konuştu.

  Okul arazisini çevreleyen duvarın yapımında hata olduğunu ileri süren vatandaşlar, duvarın bağlantı noktalarında oluşan çatlakları da gösterip, "Bu kadar yüksek ve uzun duvar yapılıyor ama hiç demir kullanmamış. Hadi müteahhit baştan savdı, bu inşaata yeterlilik verip, eğitime açılmasını sağlayanlar da mı görmediler? İnsan hayatı bu kadar ucuz olur mu?" diye tepki gösterdi.

  Daha önce Seyhan Caddesi’nde hizmet veren, Ulu Önder Atatürk’ün de ziyaret ettiği Tarihi Adana Kız Lisesi, 1998 depreminde hasar görünce, kapatılmış, Süleyman Demirel Bulvarı’nda yapılan binada okul hizmet vermeye başlamıştı. Geçici olarak başka okullarda hizmeti sürdüren Kız Lisesi, yeni binasına yaklaşık 2 yıl önce taşınmıştı. Restore edilen eski tarihi lise binası ise Kültür Merkezi olarak kullanııyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı