"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kız kardeşimi okula yollamadım

Merhaba Güzin Abla, 28 yaşında bir delikanlıyım.

Bugüne kadar hangi hanımla tanıştımsa hep ikinci el çıktı. Hepsinin de başlarından bir hikaye geçmiş. 16 yaşında bir kızla tanıştım. Beni sevdiğini söylüyordu. Bir grup erkek arkadaşımla hep birlikte kafede oturuyorduk. Biri "Bir kızla tanıştım, sanalda soyunuyor" dedi. Kimmiş bakalım bir görelim, dedik. Kız gerçekten web cam’e çıktı. Bir de ne göreyim kız, beni sevdiğini söyleyen 16 yaşındaki o kız. Nasıl çıldırdım bir bilsen abla! Bir de gençleri bilgisayar eğitim kampanyasına davet ediyorlar. Bugün bilgisayar öğrenip de sanala girmeyen kız yok. Hepsinin bir hayat hikayesi var. Ne yapacağımı şaşırdım. 16’lık o kız, arkadaşıma web’de üstündekileri çıkartıyor. Babası bilgisayar almış. Kızın arkadaşları da aynı şeyi yapıyorlarmış.

Kıza sorduk, o da anlattı. Anne babası çarşıya çıkmış, güya kız arkadaşlarıyla erkek arkadaşları eve ders yapmaya gelmişler. Sonrasını kız bir anlatıyor ki, dudaklarımız uçukladı vallahi. Şimdi ben bu kızın çıplak fotoğraflarını net’te yayınlayıp ailesine postalasam diyorum.

Ben kız kardeşimi okula göndermedim. Akraba kızlarının yaptıklarını biliyorum. Ben lise mezunuyum. Okul müdürümüz geldi, "Sen okudun, neden kız kardeşini okula yollamıyorsun?" dedi. Ben de okumak iyi de, kızlar okulda bir üst sınıflardan aşk meşk öğreniyor dedim. Bana bozuldu. Oysa kendi kızının bile biriyle çıktığını biliyordum, bana inanmadı.

Dayım, İsveç’te 15 yaşındaki kızlarla beraber olabiliyormuş. Bu durumda kızım olmasını istemem. Büyük konuşmak gibi olmasın tabii...

Ama ben bu kızdan intikamımı alacağım. Kızının ne yaptığını babası öğrenirse, onu öldürür. Adam tutucu ve kızını çok seviyor. Kız yarın evlenince, kocasının yüzüne nasıl bakacak. Ablam, çıldırmak üzereyim. Bana sakın "Kızı ispiyonlama" deme. Beni aldattı. Ben aslında iyi biriyim, ama kötü oldum mu beni kimse durduramaz? Lütfen cevap yaz. Bu dünya nereye gidiyor böyle?<ı>á RUMUZ: Z.D.


Oğlum, dünyanın bir yere gittiği yok; pek fazla değişen bir şey de yok. Cinsellik yaşı, her yerde biraz küçüldü desem... Eskiler kızlarını 16 yaşında evlendiriyorlarmış. Acaba bu endişeyle mi, onu bilemem. Ama dünya kuruldu kurulalı, genç insanı dört duvar arasına kilitlesen de karşı cinsle yakınlaşmanın bir çaresini buluyor. Bu doğanın çağrısı, içgüdüsel bir dürtü.

Eski dönemlerde; hanımların peçe altından işaretleştikleri, mendil düşürüp, erkekleri peşlerine taktıkları, devrin köşklerinde el ayak çekilince kızların komşu delikanlıları pencereden odalarına aldıkları hep söylenir. Şimdi tek fark, şu senin web cam dediğin. İnternette ve chat’leşme sırasında kamera kullanma olanağı var. Şimdi artık teknolojinin imkanları kullanılıyor demek ki. Hayret bir şey!

Yine de oğlum, tek taraflı düşünüyorsun; bu kızlar soyunuyorlar da onları soyan kim? Soyunmaya yönelten, soyunmasını isteyen kim? Bu gibi durumlardan pek hoşlanırsınız ve izlemeye bayılırsınız; ama sonra da kınayan, ayıplayan, nefret eden, intikam almayı düşünen yine siz olursunuz. Bugün kızlar bozuldu da, erkekler sütten çıkmış ak kaşık mı? Kızları bu işlere teşvik edenler kim?

Bu genç kızın yaptıklarını onaylamak mümkün değil; ama bu kadar uç olayları da tüm genç kızlarla bütünleştirmek, hepsini suçlamak, hele okuyan kızlarla aynı kefeye koymak çok yanlış. Elbette bu şekilde kendini teşhir eden, küçük düşüren bu kızları buradan uyarmak da görevim. İşte görsünler erkekler ne düşünüyorlar hakklarında. Tüm genç kızları da lekelemiş oluyorlar bu çarpık davranışlarla.

Ancak, kız kardeşinin eğitim görmesini engellemen de çok günah. İşte bu seninki gibi yanlış düşünceler nedeniyle, özellikle de Doğu’da aileler kızlarını okula göndermiyorlar.

Hem senin de kendinden 12 yaş küçük, 16 yaşındaki bir kızla işin ne? Bir yandan kız kardeşini korumak adına onun eğitim görme hakkını elinden alıyorsun; diğer yandan lise çağında bir kızla yakınlık kurmaya kalkıyorsun. Kızın böyle gözler önünde olmasına tepki duyuyorsun. Bu yaptığı elbette akıl alacak gibi değil, gencecik bir kız için utanç verici. Ama bu onun sorunu.

İntikam alma düşünceni hiç beğenmedim. Anlattığın gibi dürüst bir gençsen, bu düşünceler sana hiç yakışmadı.

Anneler-babalar üzülmesin

"Ben kötü bir anne miyim; annem kötü bir anne miydi?" başlıklı yazınızı okuyunca, bir cevap yazmak geldi içimden. Ben 21 yaşında bir genç kızım, henüz okuyorum. Ben de bir süre önce sırf babama inat olsun diye ve kendimce ona kızdığım için bir anlamda onu cezalandırmak istedim. Bir beraberlik yaşamak geldi içimden, ama sonradan bu düşüncemden bile çok büyük pişmanlık duyarak geri döndüm. Bugüne kadar hiç erkek arkadaşım olmadı. Bazen kendimi yalnız hissetsem de, artık sırf babama inat olsun diye biriyle çıkmamaya karar verdim. Sanırım ben de bu yazıdan bir ders alarak; her deneyişimde geri çevrilsem de, babamla konuşmayı denemekten vazgeçmeyeceğim. Anneler-babalar üzülmesin; çocukları da onları elbet bir gün anlayacaktır. Tek endişem bunun çok geç olması.

<ı>á RUMUZ: BÜYÜKLERİ ANLAMAK


Yazını okuyunca, aklıma hemen hayranlıkla izlediğim ve çok etkisinde kaldığım "Babam ve Oğlum" filmi geldi.

Anne-babalarla evlatlar arasındaki o eşi bulunmaz sevginin, saçma inatlaşmalar yüzünden yara almasının ne kadar boş olduğunu bir kez daha düşündüm. Neyse ki aklın başına gelmiş. Dediğin gibi, bu sevgiyi çok geç olmadan paylaşabilmeli insan. Gurur meselesi yapmak ne kadar anlamsız! Umarım baban da senin attığın adımın farkına varır, çok geç olmadan.
X