Gündem Haberleri

  ‘Kız isteme’nin kitabı yazıldı

  Hürriyet Haber
  07.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İncirliova İlçesi'nde, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘‘Aydın ve yöresinde kız isteme ve kına geceleri’’ adlı kitap yayımlandı.

  Aydın İncirliova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kitabın hazırlanmasında, yörede görev yapan öğretmenlerin araştırmalarından yararlandı. Toplanan bilgi ve doküman taranarak 6 ay süren bir değerlendirme çalışması sonucunda, kitap yayıma hazır hale getirildi.

  Kitapta, yöre geleneklerine göre kız isteme ve kına gecesinin nasıl yapıldığı ele alınıyor. Geleneklerin geçmişten günümüze uğradığı değişimleri ve kültürel yozlaşmayı da içeren kitabın yanı sıra kısa bir belgesel de çekildi.

  Edebiyat Öğretmeni Ayşe Sandıkçı'nın senaryosunu hazırladığı konu ile ilgili bir oyun önümüzdeki günlerde ilçede sahnelenecek. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, ‘‘İncirliova Tarihi’’ adlı bir kitap daha hazırlayacağı bildirildi.

  Görücülere duyrulur

  Görücüye gitme hazırlığı yapan ancak ne yapacağını tam olarak bilemeyenlere kılavuz olabilecek bir kitap yayımlandı. Aydın İncirliova Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öğretmenlere hazırlattığı kitap, ‘‘kız isteme’’ geleneğinin geçmişten günümüze gelişimine ışık tutuyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı