Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kıyılar ve Ataşehir el değiştiriyor

EĞER öneri yasalaşırsa;Türkiye’nin gözdesi kıyılar Kültür Bakanlığı ile Bayındırlık Bakanlığına, İstanbul’un parlamaya aday yıldızı Ataşehir, TOKİ’ye emanet.

Kıyılarda ve Ataşehir’de imar yetkisi, imar planları, uygulamaları belediyelerden alınıyor.

Özelde Ataşehir, genelde Türkiye’nin bütün kıyı şeridi için, önemli bir karar. Önemli çünkü, belediyelerin yüz yıllık yetkisi bir kalemde siyasal iktidarın ve iktidara bağlı bir kurumun eline geçiyor.

Son gurup konuşmasında Deniz Baykal şunu söylüyor:

"Sahil bölgelerinde belediyelere ait olan imar yetkilerini, bir kanun teklifi ile Kültür Bakanlığına veriyorlar. Ne zaman? Seçimlerde sahil bölgeleri CHP’nin eline geçtikten sonra".

RECAİ BERBER


AKP Manisa milletvekili Recai Berber bir yasa önerisi hazırlıyor.

Berber, İSKİ Genel Müdür eski Yardımcısı. Şimdiki Çevre Bakanı Veysel Eroğlu İSKİ Genel Müdürü iken, onun yardımcısı.

Berber’in yasa önerisinde iki önemli nokta var. Biri kıyılarla ilgili.

Şimdiki uygulamaya göre, bir bölü 25 bin ölçekli imar planları Çevre ve Orman Bakanlığına ait. Bir bölü 500 bin büyükşehir, bir bölü bin ölçekli imar planlarını yapmak yetkisi ilçe belediyelerine ait.

Yasa önerisi, kıyılarda imar planı yetkisinin belediyelerden alınmasını öngörüyor.

Yetki, kıyılarda Kültür Bakanlığı talebi üzerine, Bayındırlık ve İskan Müdürlüklerine bırakılıyor.

Baykal
, önerinin, kıyılarda pek çok belediyenin CHP’ye geçmesi üzerine, hazırlandığını söylüyor. Belki öyle, belki değil. Ama, öneri ortada.

ATAŞEHİR

Merkez Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank genel müdürlükleri Ankara’dan İstanbul’a taşınıyor. Bu biliniyor. Taşınma yerleri Ataşehir. Bu da biliniyor.

Bilinmeyen, Berber’in yasa önerisinde yer alıyor.

Bu üç önemli merkezin Ataşehir’e taşınacak olması, çok açık, Ataşehir’i öne çıkartıyor. Ataşehir yıldız olmaya aday. Yasa önerisinde;

Ataşehir’de imar planı yapmaya, inşaat ve iskan ruhsatı vermeye TOKİ yetkili kılınıyor.

TOKİ, devletin bir kurumu. Siyasal iktidarlara bağlı bir merkez.

Ataşehir Belediyesi’nden imar yetkisi alınıyor. Tesadüf o ki, Ataşehir Belediyesini son seçimde CHP kazanıyor.

Kıyılarda ve Ataşehir’de imar planları demek, çok büyük şey demek. Yine gürültü kopartacak bir durum.

Şampiyonlara tekme, yumruk

MAÇIN son düdüğü ile birlikte, tribünlerden sahaya bir takım adamlar atlıyor. Şampiyon takımın oyuncularına, küfürle karışık, tekme ve yumruklar havada uçuşuyor.

Efes-Fenerbahçe basket maçı. Efes seri maçlarda önceki akşam Fenerbahçe karşısında dördüncü kez galip gelerek, şampiyon oluyor.

Saniyesi saniyesine, maç bittiği anda, sözüm ona Fener taraftarı, bir çapulcu gurubu oyun sahasını basıyor. Tam can pazarı. Efes’li basketçiler şampiyonluk sevincini yaşamaya fırsat bulamıyor. Efes’in suçu, şampiyon olmak.

O serseri gurubun bir bölümü de, koltukları kırmakla meşgul. Bunlar hiç bir kulübün taraftarı olamaz. Amaçları ne, ne akla hizmet, belli değil.

Kulüpler bu gibi olayları şiddetle kınamalı, bunların arasına tesadüfen bilinen bir taraftar karışmış ise, onu derhal kulüpten uzaklaştırmalı. Ve polise teslim etmeli.

Tarlalardan spor sahalarına kadar, şiddet her yere kol geziyor.
X