ANKARA HABERLERİ

Kıyılar doydu şimdi hedef Anadolu olsun

Hürriyet Haber
02.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 01.10.2008 - 22:54

"Anadolu’nun sahip olduğu kültür, termal, kış turizmi başta olmak üzere tüm turizm potansiyeli birer çekim merkezi oluşturulacak şekilde nitelikli donanıma kavuşturulmak zorundadır. Ancak böyle bir Türkiye, 12 ay turizm talebi alabilen ve turizm gelirlerini düzenli olarak artırabilen bir turizm ülkesi olacaktır."

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

SORU: Ege ve Akdeniz sahillerimiz konaklama sektörü açısından yıllardır oldukça rağbet gördü yatırımcıların bu bölgeleri tercih etmeleri sonucu gittiğimizde görüyoruz ki artık bu kıyılarımız otelden geçilmiyor. Artık bu yatırımların Anadolu’ya kayması gerekmiyor mu? Anadolu’nun da konaklama sektörü açısından gelişmesi gerekmiyor mu?

İlayda ÖRÜCÜ

CEVAP: Bu serzenişinizde oldukça haklısınız. Şunu hemen belirteyim son yıllarda turizm sektöründe özelikle şehir otelciliğinde büyüme atağı içine giren yerli ve yabancı otel zincirleri iş potansiyeli artan Anadolu illerine yüzünü dönmüş durumda. Şehir otelciliğinde büyüme planları yapan otel zincirleri uygun bir yatırımcı bularak kendi markalarıyla yeni oteller işletmek için özellikle Gaziantep, Denizli, Eskişehir, Konya Mardin gibi illerimizde yoğun bir rekabete girişmiş durumda ki bu diğer illere de zaman içinde yayılacak bir rekabet girişimidir. Çünkü Anadolu’daki potansiyel bu rekabeti kaldıracak güçtedir.

Türkiye’nin mevcut destinasyonları ve kıyı turizmi ağırlıklı yapısıyla öngörülen vizyonu ve turizm hedeflerini gerçekleştirmesi beklenemez. Bir bütün halinde alternatif turizm potansiyeli harekete geçirilmelidir. Bu aşamada Anadolu Turizminin mutlaka geliştirilmesi gerekir. Bunun için Anadolu’nun sahip olduğu kültür, termal, kış turizmi başta olmak üzere tüm turizm potansiyeli birer çekim merkezi oluşturulacak şekilde nitelikli donanıma kavuşturulmak zorundadır. Ancak böyle bir Türkiye, 12 ay turizm talebi alabilen ve turizm gelirlerini düzenli olarak artırabilen bir turizm ülkesi olacaktır.

SORU : Antalya’da geçen aylarda meydana gelen ve maalesef can kaybıyla son bulan köpük partisini dehşetle izlemiştik. Ancak bu partilere devam ediliyor duyumları yansımıştı. Yasak getirilmiş olması gerekmiyor mu?

Egemen DOĞUTÜRK

CEVAP :
Bu üzücü kazadan sonra köpük partilerine devam ediliyor olması imkansız çünkü söz konusu kazadan sonra Antalya Valiliği yasak kararı aldı ve yayımlanan genelge ile bu tür kazalara tekrar neden olunmaması için durduruldu. Durdurma kararı otel ve eğlence yeri işletmecilerine imza karşılığı tebliğ edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Bakan Ertuğrul Günay imzasıyla bu konuda bir genelge yayınlandı ve konaklama tesisleri daha dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuya yasal bir statü kazandırmak üzere, standart getirmek suretiyle Yeterlilik Belgesi alınmasını içeren bir çalışma başlattığı ifade edilmektedir.

SORU: Merhaba, Ben vatandaş olarak Alanya’daki turistlerin kıyafetleriyle ilgili basına yansıyan söylemleri okuduğumda çok şaşırdım. Bu tür söylemler yıldız olmaya çalıştığımız turizm sektörü açısından ülkemize zarar vermez mi?

Gamze KOÇAK

CEVAP: Türkiye’ye gelen turistlerin kıyafetleriyle ilgili sınırlama yapma çabası doğal olarak uluslararası arenada bir yere gelmeye çalıştığımız turizm sektörü açısından imajımıza zarar verebilir. Bazı söylemlerde bulunurken herkesin düşünmesi ve dikkatli olması gerekir, sözün nereye gittiğini düşünmesi gerekir. Tatil satın alarak ülkemizi tercih eden turist profiline normal şartlarda insan ve özgürlük haklarını zedeleyici tavırlarda ve söylemlerde bulunmamız hoş olmayan bir durumdur.

Seçim AYDIN

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı

Anadolu Turizm İşletmecileri ( ATİD ) Başkanı

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kıyılar doydu şimdi hedef Anadolu olsun haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı