Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kıyameti hesapladı

  Hürriyet Haber
  10 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mayıs 2000 - 00:01

  Astrofizikçi John Dubinski’ye göre dünyanın sonu 3 milyar yıl içinde gelecek

  Samanyolu ile Andromeda galaksisi 3 milyar yıl içinde çarpışarak dev bir yıldız sistemi yaratacak. Bu da aynı zamanda dünyanın sonu olacak.

  Mega çarpışma olacak

  Toronto Üniversitesi'nin astrofizikçilerinden olan John Dubinski'nin çalışmalarına göre, dünyamızın da içinde bulunduğu Samanyolu ile Andromeda galaksisinin çarpışması 3 milyar yıl içinde olacak. Aynı zamanda dünyanın da sonunu hazırlayacak olan bu mega çarpışmayla, güneş sistemi, iki galaksinin de çekim gücüyle parçalara ayrılacak. Güneş ve gezegenler, karanlık ve buz gibi soğuk intergalaktik boşluğa savrulacak.

  Mıknatıs gibi çekiyor

  Bu patlamanın nedeni ise iki galaksinin tıpkı mıknatıs gibi birbirini çekmesi. Şu anda birbirlerinden 2.2 milyon ışık yılı uzakta olan Andromeda ile Samanyolu, her saat

  500 bin kilometre hızla yakınlaşıyor. Yakınlaştıkça da süratleri artıyor. Üç milyar

  yıl içinde çarpışacak olan iki galaksi, yeni bir yıldız sistemi oluşturacaklar.

  Kara delik oluştu

  Ancak galaksilerin çarpışması alışılmadık bir durum değil. Evrenin tarihinin bu şekilde yönlendiğini söyleyen Dubinski, ‘‘Galaksilerin birçoğu yutuluyor ya da tümüyle yok ediliyor’’ diyor. Örneğin evrenin Kentaurus bölgesinde de 120 milyon yıl önce iki galaksinin çarpışmasıyla yeni yıldızlar ve gezegenler oluştu. Yeni galaksinin tam ortasında ise uzayın en tuhaf objesi olarak nitelendirilen kara delik oluştu.

  Her şeyi imha edecek

  Kentaurus A'daki bu kara delik o kadar güçlü ki, her biçimdeki madde emiliyor. Ancak maddenin bir bölümü de patlıyor ve olağanüstü ışık hızındaki jet ışınıyla uzaya fırlatılıyor. Gelecekte yeni Samanyolu'muzun ortasında da bir kara delik oluşacak. O zaman çekim gücü de her şeyi imha edecek güçte olacak. Yıldızlar, gezegenler, gaz bulutları, kısaca çekim gücüne giren her tür madde yok olacak.

  Süper bilgisayarla çözdü

  Toronto Üniversitesi'nden ünlü astrofizikçi John Dubinski, dünyanın sonunu, IBM'in 576 gigabyte'lık süper bilgisayarı SP3 ‘‘Blue Horizon’’u kullanarak hesapladı. Çağın süper bilgisayarı yerine normal bir

  bilgisayar kullanılsaydı, bu önemli veriler ancak 3 yıl içinde elde edilebilirdi. Dubinski ‘‘SP3, yaklaşık 1 milyar yıldıza sahip iki galaksinin dev bir çarpışmayla eriyeceğine ilişkin teorimizi doğruladı’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı