'Kıyamet kopacak mı'

08 Aralık 2012 - 00:00Son Güncelleme : 08 Aralık 2012 - 13:48

Bilimsel çalışmalarını ABD'de sürdüren ve “dünyanın en akıllı kadınlarından biri” olarak nitelendirilen astrofizik profesörü Feryal Özel, Maya takvimine göre, dünyanın 21 Aralık'ta yok olacağı iddialarının ciddiye alınmaması uyarısında bulundu.

Arizona Üniversitesi'ndeki bilimsel çalışmalarının yanı sıra Harvard Üniversitesi İleri Araştırmalar Enstitüsü'ne de seçilen Prof. Dr. Feryal Özel, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) danışmanlık yapıyor ve projeler yürütüyor.


Bir belgesel çekimi için İstanbul'da bulunan Özel, 21 Aralık'a ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye'de ve dünyada, 21 Aralık'ta dünyanın yok olacağıyla ilgili çok sayıda spekülasyon yapıldığını belirten Özel, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi olması nedeniyle 21 Aralık'ın diğer günlerden ayrıldığını, bunun dışında da bir başka özelliği bulunmadığını söyledi.


Feryal Özel, 2012 yılının diğer yıllardan da farklı bir özelliği bulunmadığını vurgulayarak, eski takvimlerde, her şey güneşe göre düzenlendiği için 21 Aralık'ın özel bir gün olarak ifade edildiğini aktardı.

Kıyamet kopacak mı DİYANET UYARDI

Özel “Kıyamet kopacak diye bir şey yok. Gerçekten içinizi ferah tutun. Önümüzdeki yıllar için de bir tehlikesi yok. Hiçbir şey olmayacak. Ama bu tür kıyamet alametleri hep söylenir. Nostradamus'un da böyle kehanetleri vardır. İnsanlar hiçbir şey olmayınca da 'Bu yıl değildi, başka yıl olacak' der. Eminim önümüzdeki yıllar için de bu söylentileri duyacaksınız. Lütfen hiç ciddiye almayın” dedi.

 

"BENİM BÖYLE BİR İDDİAM YOK"


Prof. Dr. Özel, 2002 yılında “Büyük Fikirler Listesi”nde yer almasının ardından “dünyanın en akıllı kadını” olarak anıldığını belirterek, bu unvanın çalışma konusuna bağlı olarak söylenen bir şey olduğunu ifade etti.

Astrofizik çalıştığını, kara delikler ve nötron yıldızlarıyla ilgilendiğini belirten Özel, “Toplum bu alanları çok zor bulduğu için bu konuda çalışan insanlara dahi gözüyle bakıyor. Sadece bana değil, bu konuda çalışan insanlara da dahi gözüyle bakılıyor. Kendi alanında başarılı çok sayıda zeki kadın var. Büyük fikirler listesine seçildiğim ve başka ödüllerim de olduğu için öyle söyleniyor. Benim böyle bir iddiam yok. Çalışmalarımı çok severek yapıyorum” diye konuştu.
Feryal Özel ayrıca, nötron yıldızlarının özelliklerini ölçmek ve hesaplamak için yaptığı projesine NASA'nın destek verdiğini söyledi.

Kıyamet kopacak mı KOPMAYACAK RAHAT OLUN

GENÇ AKADEMİSYENLERE TAVSİYE


Prof. Dr. Feryal Özel, genç akademisyenlere tavsiyelerde de bulunarak, gençlere ilgilerini çeken konularda azimle çalışmalarını önerdi. Gençlerin yeni fikirlere açık olmaları gerektiğini anlatan Özel, “Gençlere aynı zamanda ürettiklerini başkalarıyla paylaşmalarını tavsiye ederim. Biraz da yılmadan çalışmalarını tavsiye ederim. Çünkü elimizi attığımız her şeyden sonuç çıksaydı, o zaman bilim olmazdı. O zaman sadece bildiklerimizi yapıyor olurduk. Bilinmezi gerçekten anlamaya çalışıyor olmazdık. Sonuç vermeyen bir çok yola girebiliriz. Ama önemli olan hiç yılmadan yola devam etmektir” ifadelerini kullandı.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 14 Yorum }
 • cüneyt göçmez 8.12.2012 14:40:11
  Bu nüfüs artışı, bu silahlanma yarışı, iklim değişiklikleri, küresel ısınma, çevre felaketleri, bu yüzyılda hala çıkması muhtemel din savaşları, hoyratça tüketilen doğal kaynaklar göz önünde bulundurulursa Mayaların öngörüsü yada kehaneti diyelim, bir kaç yıllık sapmayla da olsa haklı çıkacaktır...!
 • Ayşe Sönmez 8.12.2012 13:40:19
  BU İŞ ŞİRİNCE'YE YARADI.BİR DÜŞÜNÜN MİLLET.BÜTÜN DÜNYA KIYAMETLE YOK OLURKEN ŞİRİNCE NASIL YOK OLMAZ????EN İYİSİ Mİ EVDE OTURUN BEKLEYİN.KIŞ KIYAMETTE ÇADIRLARDA DONMAYIN.
 • huysuz adam 8.12.2012 13:28:28
  Maya takvimi mi, Pirelli takvimi mi... İşte bütün mesele burada yeğen..:))
 • A Yücel Türközmen 8.12.2012 13:25:28
  Hökümetimiz bir açıklama yapmadığı sürece ne NASA, ne dünyanın en akıllı insanları bizi ikna edemez. Sayın Başbakan, Orman Bakanı, Hüseyin Çelik veya Bülent Arınç halkı aydınlatmalı. Aksi halde o kadar insan minnacık Şirince'deki 3-5 tane camiye sığmaz.
 • Mehmet Ödoğ 8.12.2012 13:22:56
  rahmetli dedemin çok güzel bir lafı vardı: "Oğlum cennet de cehennem de by dünyada zaten vardır. Öbür tarafı beklemeye gerek yok. bazı insanlar cenneti yaşarlar, bazıları cehennemi." Buna bir ilave yapmak gerekir: bazı insanlar da topluma cenneti yaşatacam diye gelir cehennemi verir.
 • Cumali Zatoglu 8.12.2012 13:19:06
  “dünyanın en akıllı kadını” .. Merak ediyorum dünyada unvanının başında "EN" kelimesi bulunmayan bir Türk var mıdır?
Sayfa Başı
HaberlerViyanaNoelNazcaNazca ÇizgileriŞiliPerubrugge