Gündem Haberleri

  Kıyak emeklilik askıya alındı

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  4'lü paket gerekçe sonrasına kaldı

  HÜKÜMET ortakları, Genelkurmay Başkanlığı'nın aksi görüşüne rağmen ani bir kararla gündeme aldığı Anayasa değişikliği önerisini, yine aynı şekilde aniden askıya aldı. FP'nin kurtarılmasını sağlayacak olan değişiklik önerisi, Anayasa Mahkemesi, Siyasi Partiler Yasası'nın 103. maddesinin iptal gerekçesini yayınlayıncaya kadar görüşülmeyecek.

  Anayasa Mahkemesi'nin, FP'nin kapatılması ve SPY'deki değişikliği görüşme kararı almasıyla birlikte, iktidar kanadı da harekete geçti.

  Liderler zirvesinde, FP'nin kapatılması durumunda ülkenin erken seçim atmosferine gireceği dikkate alınarak, Anayasa değişikliği için düğmeye basma kararı alındı.

  4'lü Anayasa paketi, Başbakan Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve 217 milletvekilinin imzasıyla TBMM'ye sunuldu. Değişiklik, partilerin kapatılmasını zorlaştıran 69.madde, kıyak emekliliğe güvence getiren 86.madde, 5+5 formülünü içeren 101.madde ile 12 Eylül döneminde çıkarılan yasa ve kararnamelerin Anayasa aykırılığını iptal etme olanağı sağlayacak geçici 15. maddenin 3. fıkrasının kaldırıması önerisini içeriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı