Kıvrıkoğlu: IMF bizi zor durumda bırakmaz

Hürriyet Haber
04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


<ı>Metehan DEMİR/ANKARA

ABD'nin Bağımsızlık Günü kutlamaları nedeniyle verilen resepsiyona katılan Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, IMF'nin Türkiye'yi zor durumda bırakmayacağını belirtirken ‘‘Acaba, Niyet Mektubu'nda yazılanlar dışında bazı talepler de mi var’’ sorusunu yöneltti.

Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, IMF'nin Türkiye'ye vereceği destekten vazgeçmeyeceğini belirterek, ‘‘Bizi zor durumda bırakamazlar’’ dedi.

Kıvrıkoğlu, Türkiye'nin yüzünün batıya dönük olmasına rağmen Avrupa'da halen Türklere karşı yüzyılların birikimi olan bir ‘‘dışlama’’ duygusunun olduğunu belirtti.ABD'nin Bağımsızlık Günü dolayısıyla verilen resepsiyona katılan Kıvrıkoğlu, son günlerde gündemde olan IMF ve AB ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. IMF ile ilgili gelişmeler hakkında yorum yapan Kıvrıkoğlu, toplantının ertelenmesine gerekçe olarak perde arkasında Niyet Mektubu'nda yazılanlar dışında da bazı gelişmelerin olabileceği yönünde kuşkularını hissettirdi.

Kıvrıkoğlu, son günlerde Telekom ile ilgili konularda da IMF'nin bazı rahatsızlıkları olabileceğini üstü kapalı ima ederek şöyle konuştu:

‘‘IMF'ye gönderilen niyet mektubunda yazılanları bilmiyorum. Ama acaba şu andaki gelişmeler bu mektupta yazılanlarla mı alakalı, yoksa bu mektubun dışında da bazı talepler de mi var? Ancak ben yine de IMF'nin Türkiye'ye verdiği destekten vazgeçeceğini zannetmiyorum. Bizi zor durumda bırakamazlar.’’

TÜRKİYE İMAJINI YENİLEMELİ

Türkiye'nin yüzünün batıya dönük olmasına rağmen halen Avrupa'da yüzyılların birikimi olan bir dışlama duygusu olduğunu da söyleyen Kıvrıkoğlu, Türkiye'nin yapması gerekenin bu bakışı düzeltmek ve imajını yenilemek olduğunu belirtti. Kıvrıkoğlu, Türkiye'nin AB ve batılılaşma yolunda verdiği mücadeleyle ilgili olarak, ‘‘Yeni açıklanan bir araştırmaya göre Avrupa'lılar Sırplar, Arnavutlar ve Türkleri batılı yani Avrupalı olarak kabul etmiyor. Bizim yapmamız gereken Avrupa'da yaşayan insanların fikirlerine yönelik olarak Türkiye'ye bakışı değiştirmek. Oradaki imajımızı muhakkak düzeltmemiz lazım’’ diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı