Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kitle örgütleri operasyonlara tepkili

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demokratik kitle örgütleri ölüm oruçlarının sürdürüldüğü cezaevlerine yapılan operasyonların daha fazla ölümlere neden olacağını açıklarken, hükümetin F tipi cezaevleri konusunda yaptığı açıklamaların oyalama ve kamuoyunu yanıltmadan başka bir amaç taşımadığını savundu.

  Aralarında KESK, TTB, TMMOB, ÇHD, İHD, EMEP, HADEP, ÖDP ve SİP'in bulunduğu 17 dernek, sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü, ölüm oruçlarının sürdürüldüğü cezaevlerine yapılan operasyon konusunda TMMOB Genel Merkezi'nde ortak bir basın açıklaması yaptı.

  Basın açıklamasını okuyan TMMOB Başkanı Kaya Güvenç, hükümlülerin tedaviyi kabul etmemelerine dikkat çekerken, operasyonların katliamdan başka hiçbirşeye hizmet etmediğini söyledi. Güvenç, "Sürdürülen operasyonların daha fazla ölümlere neden olacağı çok açıktır. Sözde hayat kurtarma amacıyla başlayan bu operosyanlarda yalnızca hayat kurtarılacağı söylenenler değil, operasyonlara sürülen askerlerde hayatlarını kaybetmiştir. Bütün bu ölümlerin sorumluları, bu operasyona karar verenlerdir" dedi.

  DGM ve RTÜK'ün F tipi cezaevleri hakkındaki haberler için getirdiği sınırlamaları da emek ve demokrasi güçlerine yöneltilen saldırı ve baskı diye niteledi.

  Olayların Türkiye'yi 12 Eylül Askeri dönemini bile aşan bir duruma getirdiğini söyleyen Güvenç, "F tipi cezaevlerinin toplumsal bir mutabakat sağlanıncaya kadar ertelendiğini ifade eden hükümet, yaşanan saldırılar sonunda cezaevlerinde yer sorunu var diyerek, F tipi cezaevlerine nakilleri fiili olarak hayata geçirmiştir. Hükümetin bugüne kadar yapmış olduğu bütün açıklamaların oyalama ve kamuoyunu yanıltmadan başka bir amaç taşımadığı böylece açıkça görülmüştür" diye konuştu.

  ARABULUCULAR DA ELEŞTİRDİ

  Ölüm oruçlarında arabulucu olarak günlerdir temasları sürdüren TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Mehmet Bekaroğlu başkanlığındaki Komisyon, operasyonu eleştirerek, "İktidar sorunu operasyon yapmadan çözebilirdi" dedi.

  Mehmet Bekaroğlu, TMMOB Başkanı Kaya Güvenç, TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı ve İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman imzasıyla yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada Adalet Bakanı Türk'ün 9 Aralık tarihinde F Tipi Cezaevlerine nakillerin ertelendiğine, toplumsal mutabakat sağlanmadıkça bu cezaevleriyle ilgili uygulamanın başlamayacağına ilişkin açıklaması anımsatıldı.

  En son 17 Aralık tarihinde Bayrampaşa Cezaevi'nde yapılan görüşmede tutuklu ve hükümlülerin görüşmelere devam etmek istediklerini bildirmeleri üzerine, talebin Adalet Bakanlığı'na iletildiği bildirilen açıklamada, kitle örgütleriyle partilerin de görüşmelerin sürmesini talep ettikleri belirtilerek şöyle denildi:

  "Bu talepleri de gözönüne alan grubumuz cezaevinde temaslarına yeniden başlamak için girişimlerini artırmış, ancak bu istek Adalet Bakanınca kabul edilmemiştir. En son, 18 Aralık Pazartesi günü, çalışmaların devamını sağlamak amacıyla bakanla yapılan girişimlerden de bir sonuç alınamadığı gibi, Başbakandan istenen görüşme taleplerine de olumlu yanıt alınamamıştır. Bugün sabah başlatılan ve hemen ardından kimi cezaevinden tutuklu ve hükümlülerin F Tipi cezaevlerine nakledilmeleri, Adalet Bakanı'nın baştan itibaren şu ana kadar vermiş olduğu taahhütlerindeki içtenliği konusunda ciddi kuşkular oluşturmaktadır. İnancımız odur ki siyasi iktidar, bu sorunu bugünkü operasyonu yapmadan çözülür

  İŞKENCEYİ ÖNLEME KOMİTESİ: TÜRKİYE'YE DÖNEBİLİRİZ

  Avrupa Konseyi'ne bağlı İşkencenin Önlenmesi Komitesi, Türk güvenlik güçlerinin cezaevlerine müdahale ettiğinin öğrenilmesi üzerine bir açıklama yaparak, "Açlık grevini sona erdirmeye yönelik görüşmelerin sürdürüleceğini ummuştuk" dedi.

  Komite, müdahale ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiyi almaya çalıştıklarını belirterek Türkiye'ye dönebileceklerini bildirdi.

  İşkencenin Önlenmesi Komitesi tarafından yapılan açıklamada, cezaevlerinde açlık grevlerinin başlamasından sonra Türk hükümetinin daveti üzerine Komite Başkanı Silvia Casale'nin başkanlığındaki bir heyetin Türkiye'ye gelerek Bayrampaşa cezaevinde temaslarda bulunduğu anımsatıldı.

  Ziyaret sırasında heyetin tutukluların temsilcileriyle ve arabuluculuk yapan ekip üyeleriyle temaslarda bulunduğu kaydedilen açıklamada, heyetin o aşamada grevleri sona erdirecek bir yol bulamadığı için ziyareti yarıda kestiği belirtildi.

  Komite'nin açlık grevini sona erdirmeye yönelik görüşmelerinin süreceğini umarken güvenlik güçlerinin cezaevlerine müdahale ettiklerinin öğrendiği kaydedilen açıklamada, "Komite halen bu müdahalelere ilişkin ayrıntılı bilgiyi sağlamaya çalışıyor. Bu konuya ilişkin temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye dönmeyi karar verebilir" ifadesine yer verildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı