Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kitaplara sığmayan bir adamdır o...

NE yaparsanız yapın, mümkün değil Yılmaz Büyükerşen’i kitaplara sığdıramazsınız.<br><br>Yaşamını anlattığı söyleşi kitabının (*) daha başında bunun olanaksız olduğunu kendisi de itiraf ediyor:

“Bir insanı özetlemek zor. Hele bir insanın kendisini özetlemesi imkânsız.

Bitmek tükenmek bilmeyen hayallerim var, hayal kırıklıklarım var, dostlarım var, düşmanlarım var, sevdiklerim, sevmediklerim var.


Yaptıklarım var, yapamadıklarım var.


Bunların hepsiyle birlikte bugüne kadar dopdolu bir yaşam sürdürüp giden bir insanım...”


Dahası var...


Yılmaz
Hoca alçakgönüllü olduğu için bir insan ömrüne sığmayacak kadar bitmez tükenmez başarıları var.


Onları saymıyor.

 

* * *


Örneğin Eskişehir’i belediye başkanı olarak 10 yılda bir Avrupa kentine dönüştürmesi...

Sorunların altında ezilmiş bir Anadolu kenti olan Eskişehir’de Büyükerşen’in yarattığı mucizeyi görmek için artık bu kente Türkiye’nin her yerinden turlar düzenleniyor.


İnsanlar, bir zamanlar lağım çukuru haline gelmiş Porsuk Çayı’nı heykellerle süslü köprüleriyle, rengârenk çiçeklerle donatılmış çevresiyle, gezinti tekneleri ve gondollarıyla, birbiri ardına sıralanmış kafe ve restoranlarıyla görünce...


Bugünkü Porsuk’u Saine’le kıyaslamaktan kendilerini alamıyorlar.    


İki üniversitesi olan Eşkişehir, temizliğiyle, raylı ulaşım sistemiyle, uçsuz bucaksız parklarıyla, yapay plajıyla...


Opera salonu, senfoni orkestrası ve 4 tiyatro sahnesi, sürekli sergilerin açıldığı kültür merkezleriyle Avrupa görünümüne bürünen kenti imrenerek geziyorlar.

Büyükerşen’in sadece belediye başkanlığı öyküsü kitaplara sığmaz.

 

* * *


Ya bilim adamı Yılmaz Büyükerşen, sanatçı Yılmaz Büyükerşen, yaratan, bütün zorluklara karşın mücadeleden asla dönmeyen, başarısızlık tanımayan Yılmaz Büyükerşen...

Ya kentine iki büyük üniversite kazandıran, üniversiteler önündeki birikime “Açık Öğretim”le nefes aldıran, bu yöntemle milyonlarca çocuğa üniversite eğitimi olanağı veren Yılmaz Büyükerşen...


Ya bütün bu büyük başarıları kazanırken alçakgönüllülüğünden hiçbir şey yitirmeyen, onurlu yaşamından ödün vermeyen ve önüne serilen kırmızı halılara aldırış etmeden elinin tersiyle iterek doğup büyüdüğü kentinden ayrılmayacak kadar vefalı olabilen bir Yılmaz Büyükerşen...

Söyleyin bir kitaba sığar mı?


Bu kitabı alıp okuduğunuzda bir insanın yaşamına nasıl bu kadar büyük işleri sığdırdığına, olanaksızlıkları aşarak bu başarıları nasıl kazandığına hayret edeceksiniz.


Ve diyeceksiniz ki “Gerçekten de Yılmaz Büyükerşen’i değil bir kitaba, kitaplara sığdırmak olanaksızdır.”


Yılmaz
Hoca’yı yıllardan beri tanırım.


Onun azmine, bitmez tükenmez enerjisine, insanların aklına sığmayacak hayallerini gerçekleştirme becerisine yakından tanık oldum.


Ve itiraf edeyim ki ben buna akıl erdiremedim.


Ben Yılmaz Büyükerşen’in başarısının sırrını hiç çözemedim.


(*) Yılmaz Büyükerşen, Zamanı Durduran Saat. Söyleşi: Cemalettin N. Taşçı. Doğan Kitap.

X