"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Kitapçılığın başkenti Frankfurt

Doğan HIZLAN

Frankfurt, 49 yıldır, kitapçılığın başkenti olma özelliğini hiç bir ülkeye kaptırmıyor.

Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı, bu yıl da, 15-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Frankfurt, dünyadaki bütün kitapların ve CD-ROM'ların sergilendiği, önemli yazarların buluştuğu bir mutluluk mekanıdır benim için.

Hiç kuşkusuz yıllar önce, yayın sözü, sadece kağıttan kitaplara aitti. Oysa şimdi kasetler, CD-ROM'lar bu kavrama yeni bir boyut kazandırıyor.

A'dan Z'ye 100 ülkeden 8 bin yayıncı en yeni kitaplarını, yayınlarını burada dünyaya sunacak.

Bu beş günde, dünyanın yayın politikası belirlenecek, yıldızlar tesbit edilecek, bizim zevklerimizi yönlendirenler arenaya çıkacak.

Benim algıladığım fuarın asıl yüzü başka. Standların önünden geçerken, koyu renk elbiseli insanların, bir yandan cookie yiyip şarap içerken, bir yandan da önündeki hesap makinesiyle hesaplar yaptığını görürsünüz.

Çünkü bu bir fuardır ve asıl efendisi de ticarettir.

***

TÜRKİYE'den katılan yayıncılar, toplu biçimde yayınlarını meslekdaşlarına ve rakiplerine gösterecekler.

Değişik birimleriyle fuara en büyük ölçüde, Doğan Medya Grubu katılıyor. AD Yayıncılık'tan Milliyet Yayınları'na, Doğan Multimedia'dan Hürriyet Ofset'e kadar değişik alanlarda, değişik standlarda çalışmalarını gösterecek.

Bu yılın tema ülkesi Portekiz. Portekiz'in ünlü şairi Fernando Pessoa sergisi, ülkesinini adıyla bütünleşmiş bir edebiyatçıya saygının örneği.

Dünya Şairleri Cafe'sinde bulunmanın tadını bilenlere anlatmanın ne anlamı olabilir?

Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği iki panelde, Türk edebiyatının, yayıncılığının sorunları tartışılacak.

***

BEN, Türkiye'nin ana tema olacağı günlerin özlemini çekiyorum.

Gerçekten de, sanatımız, edebiyatımız bizi mahcup etmeyecek zenginliği taşıyor.

X