GeriKitap Sanat Yuval Noah Harari'nin yeni kitabı geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yuval Noah Harari'nin yeni kitabı geliyor

Yuval Noah Harari'nin yeni kitabı geliyor

Sapiens'in yazarı Yuval Noah Harari'nin yeni kitabı '21. Yüzyıl İçin 21 Ders', ABD ve İngiltere ile aynı anda Türkiye'de yayımlanacak. Kitap, içinde bulunduğumuz yüzyılın teknolojik ve ekonomik değişimleriyle birlikte ortaya çıkan sorunları tartışmaya açıyor.

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, İngiltere ve ABD’yle eşzamanlı olarak yayımlanacak olan '21. Yüzyıl İçin 21 Ders' içinde bulunduğumuz yüzyılın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı.

Yuval Noah Hararinin yeni kitabı geliyor

Tanrı geri mi dönüyor? Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz? Büyük veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz? Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz? Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü? Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı? Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi? Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

Harari bu ve benzeri çok temel soru(n)ları, her biri birbirinden kışkırtıcı ve derinlikli 21 bölümde ele alırken, daha önceki kitaplarında ortaya koyduğu fikirlere dayanarak siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal zorluklara açıklık getiriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle