GeriKitap Sanat Yüksel Arslan’la 62 yıl
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüksel Arslan’la 62 yıl

Yüksel Arslan’la 62 yıl
Selçuk Demirel'in deseninden detay.

Geçen hafta hayata veda eden ünlü ressam Yüksel Arslan, çarşamba günü Paris’te toprağa verildi. Arslan’ın 60 küsur yıllık dostu Ferit Edgü’nün, Paris’teki cenaze töreni için kaleme aldığı mektubunu ve Selçuk Demirel’in törende dağıtılmak üzere çizdiği deseni paylaşıyoruz.

İlk kez, 1955 yılının bir günü, cebimde bir defter, bir kalem, İstanbul’un tek sanat galerisi, o 60 metrekarelik Maya’nın kapısından içeri girdiğimden bu yana 62 yıl geçmiş.
O gün, bu galeride bir sergisi olan, sanat dünyasından kimsenin tanımadığı genç bir ressamla görüşecektim, yazılarımı yayımlayan Vatan gazetesi adına.
Aradan geçen zaman, yalnız uzunluğuyla değil, yaşadıklarımızla, ortaya koyduklarımızla, iki Türk gencinin, tek tek ve beraber sanat yaşamlarının derin izlerini taşır.
Onların bu 62 yılının öyküsü, kendilerini handiyse sıfırdan inşa eden iki genç insanın öyküsüdür. Yazılarla, resimlerle, kitaplarla, sergilerle dolu, dopdolu bir yaşam... İstanbul’da ve Paris’te.
2011’de yayımladığım mektuplaşmalarımıza, ‘Batı Kültürü Önünde Hiçbir Saplantım Yok’ başlığını vermiştim. Bu, Yüksel’in bir mektubundan aldığım bir cümleydi ve bizi bundan daha iyi anlatan bir cümle olamazdı.
Yüksel, 1968’de geldiği Paris’te, bir hafta öncesine değin yaşadı ve çalıştı. Yüzlerce yapıt bıraktı ardında. Değerleri her geçen gün keşfedilen yapıtlar...
Şimdi, ikimizden biri gidiyor diye, onun resimleri de gidecek; o artık aramızda değil diye, unutulacak değiller ya.
Aklın, yaratıcılığın, özgürlüğün düşmanlarına inat yaşamaya devam edecekler.
Her geçen gün etkilerini artırarak.
Buna hiç kuşkum yok.
Güle güle dostum.
O, olmayan ülkede, yakında buluşuruz.
23 Nisan, 2017 

Yüksel Arslan’la 62 yıl
                       Selçuk Demirel imzalı özel çizim... 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle