GeriKitap Sanat Vatandaşlar da fahri denetçi oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vatandaşlar da fahri denetçi oldu

Vatandaşlar da fahri denetçi oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür ve sanat korsanlarını sıkı takip altına aldı. Bandrollerin orijinalliğinin tespiti için karekod okuyucu cihaz sayısını arttıran bakanlık, korsanla mücadelede vatandaşların da fahri denetçi olmasını sağladı.

Bakanlık, 81 ilde oluşturulan denetim komisyonları ile sahte bandrollü kitap, bilgisayar programları, bilgisayar oyunları, CD, film ve albümlerin çoğaltılmış nüshaları gibi korsan ürünlere yönelik denetim çalışmalarını sürdürüyor. Fikri hak ihlallerine karşı yürütülen mücadele kapsamında Emniyet’le yapılan baskınlarla bu yılın ilk 9 ayında 688 operasyonla 840 bin korsan CD, kitap, film ve albüm ele geçirildi.

KAREKOD OKUYUCUSU ARTTIRILDI

Teknolojinin gelişmesi ve korsan materyallerin buna uygun üretilmesine karşı da teknik altyapısını güçlendirmek için çalışmalar gerçekleştiren bakanlık, yeni nesil bandrollerin orijinalliğinin tespitini ve esere ilişkin bilgilere ulaşılmasını sağlayan karekod okuyucu cihaz sayısını 350’ye çıkardı.

GÖNÜLLÜ DENETİM SEFERBERLİĞİ

Korsanla mücadelede en etkili araçlardan birisi olan bandrollerden ise bu yıl 321 milyon adet bastıran bakanlık, önlemlerini bununla da sınırlandırmadı. Korsan denetimlerinin yaygınlaştırılması hedefiyle geçen yıl yeni bir proje başlatan bakanlık, gönüllü denetim seferberliğini devreye soktu. Bu kapsamda vatandaşların korsanla mücadele konusunda fahri denetçi olması sağlanarak, tüm akıllı cep telefonları ile bandrol denetiminin yapılmasına başlandı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle