GeriKitap Sanat Ulusal Galeri'den feminist hamle...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ulusal Galeri'den feminist hamle...

Ulusal Galeri'den feminist hamle...

Ulusal Galeri, koleksiyonundaki kadın sanatçıların eserlerinin sayısını artırmak amacıyla 17. yüzyılın önemli ressamı Artemisia Gentileshchi'ye ait bir eseri 3.6 milyon pound'a satın aldı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Ulusal Galeri 3.6 milyon pound karşılığında ressam Artemisia Gentileshchi'ye ait 'İskenderiyeli Azize Katerina'nın portresi' eserini satın aldı.

17. yüzyıl ressamı Gentileshchi çağın en başarılı ressamlarından biri olarak kabul ediliyor. Ulusal Galeri koleksiyonunda bulunan 2300 eserden sadece 22'i kadın sanatçılar tarafından yapıldı.

Galeri, "Bu büyük eserin alınması Ulusal Galeri'nin resim koleksiyonunda daha çok kadın sanatçılara yer verme hayalinin gerçekleşmeye başladığını gösteriyor." açıklamasında bulundu.

Ulusal Galeriden feminist hamle...

Ressam Orazio Gentileschi'nin kızı olan ressam, yaşadığı dönemde erkek egemen dünyada var olabilmek için büyük mücadeleler veren bir ressam. Dönemin ahlak anlayışına uymadığı için sık sık eleştirilen Gentileschi, çalışmalarında engellemelerle karşılaşsa da pes etmeyen kişiliğiyle tanınıyor. Ressam yaşadığı son yıllarında feminist bir ikon olarak ünlendi.

17 yaşında babasının arkadaşı olan ressam Agostino Tassi tarafından tecavüze uğrayan ressam çalışmalarında şiddet sahnelerine sıkça yer vermiş bir sanatçı.

Gentileschi aynı zamanda Floransa'da Accademia del Disengo'ya üye olarak kabul edilen ilk kadın. Eser, 2019'un ilk günlerinde sergilenmeye başlayacak. Tablo sergilenmeden önce bakıma alınacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle