GeriKitap Sanat Üçüncü sayfada bir Mina!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üçüncü sayfada bir Mina!

Üçüncü sayfada bir Mina!
Doğan Satmış

Gazeteci Doğan Satmış, ilk polisiye romanında üçüncü sayfa haberlerine konu olacak bir hikâye anlatıyor. ‘Mina’, kötü bir rastlantının ardından sevgilisinin uğruna bir günde hayatı değişen bir kadının öyküsü...

Gazetecilikte istihbarat muhabirliği denilen aslında polis, adliye gibi adli olayları takip eden birime hep gıptayla bakmışımdır. Elbette çok kötü olaylarla karşı karşıya kalıyorlar ama bir de onun arkasındaki hikâyeyi yazabilmek gibi büyük bir şansları da var ki, paha biçilemez. Gazetelerin üçüncü sayfalarını bilirsiniz... İşte bu haberler ve hikâyelerin habercilerini o sayfalardan okuyabilirsiniz. Hiç kimsenin o sayfalarda yer almasını istemem ama gazeteci-yazar Doğan Satmış’ın polisiye romanı ‘Mina’ tam da üçüncü sayfalık...

Satmış’ın ilk polisiyesi Gezegen Yayınları’ndan çıktı, hikâyesi ilgi çekici. Romana ismini veren Mina, güçlü, bağımsız ve kendine güvenli bir genç kadın. Reklam sektöründe, işinde gücünde ve çalışkan. Sevgilisi Yusuf ise inşaat sektöründe son dönemin yükselen yıldızı. İyi bir satıcı ve kitaptan okuduğumuza göre -maşallah- en lüks yerlerde yiyip-içip konaklayabilecek kadar kazanıyor. Dışarıdan bakınca durumları iyi ve mutlu görünüyorlar. Ama dışı sizi, içi bizi yakar a okurlar!

Ne oluyorsa oluyor ve Yusuf’un ‘pahalı’ çapkınlıkları dünyalarını altüst ediyor. Pahalı diyorsak gerçekten de fahiş fiyatlardan söz ediyorum. Kitaptan okuduğumuza göre son dönemlerde Türkiye’de Rus eskortları çok tutuluyor. Önce internet sitesinden seçiyorsunuz, ardından iki mesajla hangi otelde ne kadara olacağı anlaşılıyor. Yusuf’un anlaşması bir saati 400 Euro’ya. Bugünkü kurla bu 2.300 TL yapıyor. Yusuf, kadınla otelde buluşuyor ve otelin ‘roof’unda ise sevgilisi masum Mina’mız içki içmek için onu bekliyor. Yusuf, Mina’nın yanına çıktıktan ve birkaç kadeh içkinin ardından otelden ayrılmaları sırasında ise polisleri görüyorlar. İlgilenmeden yürüseler de o olay gelip Yusuf’u buluyor. Yusuf’un buluştuğu Rus kadının öldürülmesi ve Yusuf’un bu suçtan tutuklanmasının ardından yaşananlar, kitabın hikâyesinin ilgi çekici bir şekilde akıp gitmesini sağlıyor.

GÜÇLÜ KADIN AMA...
Doğan Satmış, kitapta hep gerçek yer isimlerini kullanmış. Arada hem mekânlara hem de güncel olaylara ilişkin kendi yorumlarını eklemeyi unutmamış. Gazeteci Satmış, arka kapakta kitabın tanıtımını da Mina’ya yaptırmış. Mina, kendini ‘günümüz Türkiye’sinin iddialı ama sıradan kadınlarından biri’ olarak tanımlarken, kitapta hayatı bir günde değişen bir insan öyküsünün olduğunu anlatıyor. Mina’nın giyim kodları, Yusuf’un lüks merakı, Yusuf’un sonradan görme patronlarının hadsizliği de kitapta gözümüze çarpıyor. Mina, Yusuf’a inanıyor, katil olmadığını düşünüyor ve onun suçsuzluğunun kanıtlanması için elinden gelen her şeyi yapıyor. Romanda güçlü bir kadın her zaman sevdiğimiz bir durum ama yine de Mina’nın Yusuf’a düşkünlüğü, aldatılmışlığına kayıtsız kalması (ağlamak dışında bir durum olmuyor bizim gördüğümüz) biraz rahatsız edici.

Polisiye severim, üçüncü sayfaları da korkunçluğuna rağmen okurum. Mina’nın hikâyesini de tıpkı gazetelerin o sayfalarındaki gibi -cinayetten hapis sürecine, sonrasında yaşanan koşturmacalar dahil- takip edebilirsiniz.

MİNA Üçüncü sayfada bir Mina
Doğan Satmış
Bizim Gezegen, 2018,
312 sayfa, 28 TL.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle