GeriKitap Sanat Tarlasından tarih çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarlasından tarih çıktı

Tarlasından tarih çıktı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşayan Nadire Karaaslan (92), tarlasında bulduğu, milattan önce 5’inci yüzyıldan Roma dönemine kadar tarihlenen 105 parça tarihi eseri İzmir Arkeoloji Müzesi’ne hibe etti.

FOÇA’nın Fevzipaşa Mahallesi'nde oturan Nadire Karaaslan, evinin yakınlarındaki eskiden tütün yetiştirdikleri tarlada, kendisinin 'kafacıklar' dediği, aralarında heykel parçalarının da olduğu 105 parça tarihi eser buldu. Karaaslan, heykel başları, pişmiş topraktan heykelcikler, antik paralar ve kandillerin de yer aldığı parçaları çocukluğundan beri 'Her yerinden tarih fışkırıyor' diye anlatılan Foça'da müzeye bağışlamak istedi ancak ilçede bunları verebileceği bir müze yoktu. “Bunları nereye verebilirim?” diyerek araştırma yapan Karaaslan, kızlarına hitaben “Yaşım oldukça ileri. Vasiyetimdir. Bana bir şey olursa bunları müzeye verin. Bir şey istemeyin. Ama camekanın önüne adım yazılsın. Foçalılar, bu eserleri benim verdiğimi bilsinler" diye not yazıp, eserlerin yanına koydu. Yaşlı kadın, durumu zaman zaman evine sağlık konularında yardım için gelen, Türk Kızılayı Foça Şubesi Başkanı sağlıkçı Muharrem Yeşilkaya'ya anlattı.

FOÇA’YA MÜZE YAPILMASINI İSTEDİ

Yeşilkaya'nın tavsiyesi ve desteği ile Foça Kazı Kurulu Başkanlığı'na ulaşıldı. Yetkililer, Nadire Nine'nin evine gelip, eserleri inceledi. Foça'da müze olmadığı için eserlerin İzmir Arkeoloji Müzesi'ne verilmesi için teslim alındı.
Nadire Karaaslan, Foça'ya müze yapılması konusunda yetkililere çağrıda bulunarak, "Foça'da hep böyle şeyler çıkıyor. Denizde çıkıyor, karada çıkıyor. Hep İzmir'deki müzeye gidiyor. Biz göremiyoruz. Bir müzemiz olsa gider, gezeriz. Turistler de gelir görür. Foça'ya bir müze yapılmasını çok istiyorum" dedi. Nadire Karaaslan'ın hibe ettiği 105 parça tarihi eserin Fokia Antik Kenti'ne ait ve milattan önce 5'inci yüzyıldan Roma dönemine kadar tarihlendiği; aralarında kadın başı, Eros başı, Dionysos başı, oturan tanrıça Kybele heykelcikleriyle Roma dönemi ve daha eskilere ait bronz sikkeler ve kandillerin de yer aldığı bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle