GeriKitap Sanat Sular altındaki lüks ve günah şehri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sular altındaki lüks ve günah şehri

Sular altındaki lüks ve günah şehri

Roma İmparatorluğu döneminde zenginlerin tatil bölgesi olarak bilinen Baiae kentinin 1700 yıldır sular altında olan kalıntıları görüntülendi.

ARAŞTIRMACILAR, günümüzde İtalya’nın batısında, Napoli körfezi açıklarında bulunan antik Baiae kentinin ayakta kalan yapılarını incelemek için dalışlar gerçekleştiriyor. 1’inci yüzyıla ait antik kentin heykelleri, mozaik sütunları ve duvarları yosun tutmuş olsa da bütünlüklerini büyük oranda koruyor. Araştırmacılar, sular altında kalan şehirde gizli hazinelerin bulanabileceğini de belirtiyor. Baiae, MS 79’da Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu sular altında kalmış. Patlama sonucu yaşanan volkanik aktivitelerin kıyıyı 400 metre kadar içeri çektiği ve Baiae’nin sular altında kalmasına yol açtığı belirtiliyor. Aynı şekilde, İtalya’nın Pompei ve Herkulaneum antik kentleri de yaşanan patlama sonucu yerle bir olmuş.

‘ROMA’NIN LAS VEGAS’IYDI’
İngiliz Daily Mail gazetesi antik Baiae kenti için, “Roma döneminin Las Vegas’ıydı” ifadelerini kullanırken, tarihçiler, Baiae’nin ‘lüks ve günahkârlıkla’ eşanlamlı olduğunu ve dönemin ultra zenginlerinin sayfiye alanı olduğunu aktarıyor. Tarihçiler, şehrin altın çağında, dönemin ünlü Romalılarından Julius Caesar, Nero, Pompey, Marius ve Hadrianus gibi isimlerin burada evleri olduğunu aktarıyor. 2017’nin başında, keşfi daha önce gerçekleştirilen antik kent ile ilgili olarak ‘Batık Sırlar’ adlı bir de belgesel yayınlanmıştı. Belgeselde, Dr. Barbara Davidde önderliğinde sualtı arkeologları ve tarihçilerin yaptığı bir dizi dalış kaydedilmişti.

TARİHE DALIŞ
Öte yandan, İtalyan sualtı fotoğrafçısı Antonio Busiello (45), antik şehri fotoğraflayarak meraklılarıyla paylaştı. Busiello, “Buraya dalmak tarihe dalmak gibi” ifadelerini kullanıyor. Baiae’nin 2 bin yıl önce nasıl göründüğüne dair yapılan artistik çizimlerde ise deniz kıyısında yer alan birçok yerleşim görülüyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle