GeriKitap Sanat Şarkılar konuşacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şarkılar konuşacak

Şarkılar konuşacak

24. İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı. Festival, 4-20 Temmuz tarihleri arasında, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 20 farklı mekânında ağırlayacak.

İSTANBUL Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenecek 24. İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı. Festival, 4-20 Temmuz tarihleri arasında, cazın duayen isimlerinden yeni keşiflere 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 20 farklı mekânında ağırlayacak. Ünlü yıldızların, flamenkonun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucia’ya saygı duruşu niteliğindeki ‘Beyond The Memory’ konserinin yanı sıra aralarında vokal cazın genç yıldızı Kandace Springs’den Jacky Terrasson & Stephane Belmondo gibi ustalara, Avrupa cazının efsane ismi Nik Bärtsch’ten Afrika’nın iki muhteşem sesi Fatoumata Diawara ve Hindi Zahra’ya caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak. Oluşum aşamasında Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’un da içinde yer aldığı ‘JUNUN’ projesi de festivalin bu yılki konukları arasında.

‘VİTRİN’DE BULUŞMALAR
Festival kapsamında bu yıl önemli bir yenilik, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını odağa alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla SOCAR Türkiye desteğiyle hayata geçirilen ‘Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması’ olacak. Festivalin 5-8 Temmuz tarihleri arasındaki konserlerini kapsayan bu bölümü, festival izleyicisiyle beraber uluslararası müzik sektörünün önemli temsilcileri de izleyecek. Ücretsiz gerçekleştirilecek ‘Parklarda Caz’ konserleri ile Kadıköy yakasında festival içinde festival deneyimi yaşatacak ‘Gece Gezmesi’ bu yıl da devam ederken, tüm gün sürecek konserler ve atölye çalışmalarıyla bu yıl ilki gerçekleştirilecek ‘Çocukça Bir Gün’ başlıklı etkinlik de ‘minik’ cazseverleri mutlu edecek.

ÖDÜL TÖRENİ AÇILIŞTA
Festival, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde 4 Temmuz’da TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın şefi Kamil Özler ve Türk pop ve caz müziğinin duayen isimlerinden Fatih Erkoç’a Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’nin takdim edilmesiyle başlayacak. Fatih Erkoç’un festivale özel bir caz repertuvarını seslendireceği konserinin ardından Avusturyalı sürpriz bir grup sahne alacak. Festivalin biletleri, 3 Nisan Pazartesi günü 10.30’dan itibaren Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden satışa çıkacak.

ŞARKI SÖZLERİ AFİŞLERDE
24. İstanbul Caz Festivali’nin afişleri, bugüne dek İstanbul Caz Festivali’ne konuk olmuş Özdemir Erdoğan, Nile Rodgers, Mercedes Sosa, Jane Birkin, Aynur Doğan, Eleftheria Arvanitaki, Mahsa Vahdat gibi sanatçıların farklı dillerden şarkılarının, umut dolu ve kucaklayıcı sözlerine yer verirken festivalin yirmi dört yıllık tarihinden farklı anlara da atıfta bulunacak. Festival programına, festivalin resmi web sitesi caz.iksv.org’un yanı sıra İKSV Mobil uygulamasından da ulaşabilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle