GeriKitap Sanat ‘Salvator Mundi’ tartışılıyor... ‘Çırak’ mı yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Salvator Mundi’ tartışılıyor... ‘Çırak’ mı yaptı

‘Salvator Mundi’ tartışılıyor... ‘Çırak’ mı yaptı

İKİ yıl önce 450 milyon dolarlık rekor bir fiyatla satılan Leonardo da Vinci’nin ‘Salvator Mundi’ tablosu bu kez de orijinalliği hakkında ortaya atılan iddialarla gündemde.

Dünyanın en önemli sanat eserleri arasında gösterilen ve tarih boyunca çeşitli kraliyetlerin koleksiyonlarında yer alan ‘Salvator Mundi’ tablosunun sahte olduğu öne sürülüyor. İngiliz sanat tarihi uzmanı Jacques Franck, Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada tablonun Leonardo da Vinci’ye ait olmadığını söyledi. Tablonun Leonardo da Vinci’nin asistanları tarafından boyandığını iddia eden Franck, yaptığı açıklamada “Kıdemli siyasetçiler ve Louvre Müzesi’nde çalışan personel de tablonun sahte olduğunu biliyor” dedi. Ancak Louvre Müzesi sözcüsü bu açıklamanın ‘Franck’ın kendi görüşü olduğunu ve Louvre Müzesi’nin fikrinin bu yönde olmadığını açıkladı.

LOUVRE ABU DABİ’DE

İsa peygamberin resmedildiği ve ‘dünyanın kurtarıcısı’ anlamına gelen ‘Salvator Mundi’ tablosu, 2017 yılında New York’taki Christie’s Müzayede Evi’nde açık arttırmaya çıkmıştı. O dönemde İngiliz basınında çıkan haberlere göre Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan açık artırmada karşı karşıya gelmiş, birbirinden habersiz olarak sürekli rakam arttıran ikili tabloyu 450 milyon dolar gibi yüksek bir satış rakamına ulaştırmıştı. Muhammed bin Selman’ın aldığı eserin Louvre Abu Dabi Müzesi’nde Eylül 2018’de sergilenmesi bekleniyordu. Ancak eserin açılışının sürekli ertelenmesi ve bir türlü gerçekleşmemesi sanat tarihi uzmanlarının endişelenmesine neden olmuştu. Geçtiğimiz ağustos ayında da Oxford Üniversitesi’nde çalışan araştırma görevlisi Matthew Landrus da ‘Salvator Mundi’nin Leonardo da Vinci’nin asistanı Bernardo Luini tarafından boyandığını öne sürmüştü.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle