GeriKitap Sanat Sahte Miro sergisinin üniversiteye zararı 9 bin 500 lira
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahte Miro sergisinin üniversiteye zararı 9 bin 500 lira

Sahte Miro sergisinin üniversiteye zararı 9 bin 500 lira

5 yıl önce Tophane-i Amire Binası’nda düzenlenen İspanyol ressam Joan Miro sergisinde, 56 eserin sahte olduğu iddiasıyla açılan davada bilirkişi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin katalog basımından yaklaşık 9 bin 500 lira maddi zararı olduğuna karar verdi.

MİMAR Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin 5 yıl önce Tophane-i Amire Binası’nda düzenlenen İspanyol ressam Joan Miro sergisinde, 56 eserinin sahte olduğu iddiasıyla Kült Reklamcılık şirketine açtığı tazminat davasının dosyasına giren bilirkişi raporunda, “3 bin katalog bastıran üniversitenin yaklaşık 9 bin 500 lira maddi zararı vardır” denildi.

CEZA DAVASI SÜRÜYOR

İddiaya göre, Emre Sefer’in şirketi ile Kült Reklamcılık şirketi arasında Joan Miro’nun eserlerinin sergilenmesi için bir sözleşme imzalandı. Emre Sefer, Joan Miro’ya ait olduğunu öne sürdüğü 56 eseri Kült Reklamcılık şirketine teslim etti ve karşılığında 54 bin 860 lira nakit ve 41 bin liralık çek aldı. Kült Reklamcılık şirketi de eserlerin sergilenmesi için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne başvurdu. Üniversite yönetimi eserlerin 15 Kasım 2013-31 Ocak 2014 tarihleri arasında sergilenmesi için Kült Reklamcılık şirketi ile bir protokol yaptı. Tophane-i Amire binasında eserler sergilenmeye başladı. Ancak iddiaya göre merkezi Barselona’da bulunan Joan Miro Vakfı, üniversiteye bir e-posta göndererek eserlerin sahte olduğunu bildirince sergi kapandı. Emre Sefer, eserleri Kanada’da bir şirketten orijinal olduğunu düşünerek satın aldığını iddia etti. İddianamede, eserleri satın aldığına ilişkin belge sunamayan ve 95 bin 860 lira haksız yarar sağladığı iddia edilen Emre Sefer’in dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik suçlarından 8 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması istendi. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi 95 bin 860 lira haksız yarar sağladığı iddia edilen Emre Sefer’e 4 yıl 6 ay hapis ve 40 bin lira para cezası verdi. Temyiz üzerine Yargıtay, Emre Sefer yararına kararı bozunca dava yeniden görülmeye başlandı.

MANEVİ TAZMİNAT DA İSTEDİ

Ceza davası devam ederken Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, sergiyi düzenleyen Kült Reklamcılık şirketine şimdilik 16 bin 500 liralık tazminat davası açtı. Üniversite avukatı dava dilekçesinde, “Sergiyi 19 Aralık 2013 tarihinde kapatılana dek 1714 kişi ziyaret etmiştir. Bu durum üniversitenin itibarını olumsuz etkilemiştir. Serginin tanıtımı için katalog bastırılmıştır. Tanıtım kataloğunun baskı masrafları üniversite tarafından karşılanmıştır. Bu katalog baskısı için müvekkil üniversite 11 bin 500 lira harcama yapmıştır. Maddi zararımızın yanı sıra 5 bin lira manevi tazminatın davalı reklam şirketi tarafından tahsilini istiyoruz” dedi.
Dava dosyasına giren bilirkişi raporunda, “Davacı üniversite serginin tanıtımı için 3 bin katalog bastırmıştır. O kataloglar yaklaşık 9 ila 9 bin 500 lira arasında basılmıştır” denildi. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasına taraf avukatları katıldı. Davalı Kült Reklamcılık şirketinin avukatı 3 bin katalog için 11 bin 500 lira harcama yapan ve itibarının sarsıldığı için ayrıca 5 bin liralık manevi tazminat davası açan üniversite lehine çıkan rapora itiraz etti. Davalı şirketin avukatı, “Rapora itiraz ediyoruz. Yeniden rapor aldırılsın” dedi. Mahkeme gerekirse ek rapor alınması ve İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ceza davasının sonucunun beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle