GeriKitap Sanat Sahne arkası baş döndürücü derecede hızlı! İşte Ghost müzikalinin arka planı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahne arkası baş döndürücü derecede hızlı! İşte Ghost müzikalinin arka planı

Yedi yıldır dünyanın pek çok şehrinde sahnelenen ve 19 Ekim'de İstanbul prömiyerini yapan 'Ghost' müzikalinin sahne arkasında hummalı bir çalışma var.

Vizyona girdiği yıl büyük gişe hasılatı yapan ve yıllar geçtikçe hayranlarını artıran ‘Hayalet’ filmi şimdi müzikal olarak karşımızda. 2011 yılında Manchester Opera House’da prömiyerini yapan Ghost Müzikali, onlarca ülkede sahnelendi. 19 Ekim'de Zorlu PSM'de prömiyerini yapan Ghost Müzikali'nin sahne arkasına girdik. Hazırlıkları yerinde takip ettik.

Müzikalin idari işlerinden sorumlu olan David Morgan ve yönetmen Bob Tomson bize eşlik ediyor. İlk olarak sahnenin hemen arkasındaki sandalyeleri ve üzerinde duran kıyafetleri anlatıyorlar. Müzikalde sahneler büyük hızla değiştiği için oyuncuların çok çabuk bir şekilde kostümlerini değiştirmeleri gerekiyor. Bu yüzden sahne sıralarına göre sandalyelerin üzerinde kostümler duruyor.

Kulisin arkasına girdiğimizde bizi dev bir alan karşılıyor. Burada dekorlar, ışık kontrol noktası, sesle ilgili teknik aletler var. Adeta uzay üssü. Ekip müzikalin duygusunun izleyiciye tam olarak geçmesi için sarraf titizliğiyle çalışıyor. Oyuncular çıkacakları anı sahne yöneticisinin ışık komutlarıyla anlıyorlar.

Sahne arkası baş döndürücü derecede hızlı İşte Ghost müzikalinin arka planı

Hemen yan tarafta Ghost'un filmden hatırladığımız kil sahnesinde kullanılan dekor göze çarpıyor. Yönetmen Bob Tomson bu sahnenin en az filmdeki kadar etkileyici olduğunu vurguluyor.

Müzikalde posta kutusu olarak kullanılan dekorun üzerinde kostüm ve teknik sorumluların isimleri yazıyor. David Morgan bu şekilde tüm ekibin bir şekilde sahnede olduğunu anlatıyor.

Yönetmen Tomson müzikalde kullandıkları tüm malzemeleri altı tırla taşıdıklarını söylüyor. Tüm malzemeler 2 gün içerisinde Zorlu sahnesine yerleşmiş. Temsilden bir gün önce de bir teknik prova gerçekleşmiş. Müzikalin prömiyerinin gerçekleşeceği 19 Ekim tarihinde öğlen saatlerinde de kostümlü genel prova almışlar.

Sahne arkası baş döndürücü derecede hızlı İşte Ghost müzikalinin arka planı

Yönetmen Tomson bazı ülkelerde bu provayı alacak vaktin dahi kalmadığını söylüyor. Oyuncular hızla oynayacakları sahneye uyum sağlamak zorundalar. Morgan, profesyonel bir ekibin öneminin burada başladığını da ekliyor.

Ghost Müzikali bugün dahil olmak üzere 28 Ekim'e kadar her gün Zorlu PSM'de oynayacak. Hatta 27 ve 28 Ekim tarihlerinde ekip günde iki temsil sahneye koyacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle