GeriKitap Sanat Piknik tadında caz festivali
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piknik tadında caz festivali

Piknik tadında caz festivali

Neredeyse kış ortasında duyurulmasına karşın düne kadar yapılıp yapılmayacağı tartışılan ‘Bozcaada Caz Festivali’nden iyi haber nihayet geldi. Festival, duyurulduğu şekilde 28-30 Temmuz tarihlerinde yeni mekânı Ayazma Manastırı’nda gerçekleşecek.

Eğer ‘Bozcaada Caz Festivali’, ‘İstanbul’un cazını getirerek Bozcaada’nın dokusunu bozamazsınız’ türünden saçma sapan argümanlarla, daha başlayamadan buharlaşsaydı üzücü olurdu, fakat neyse ki Kabak&Lin Records, Pavli ve alla turca Music’ten oluşan organizasyon ekibi doğru bir iletişim stratejisi izleyerek süreci iyi yönetip konuyu tatlıya bağladı.
Türkiye’de bugüne kadar gerçekleşen caz festivallerinden farklı bir formatta, ‘açık havada’ ve alternatif sahne ile tasarlanan ‘Bozcaada Caz Festivali’nin müzik seçkisi, Türkiye’den ön plana çıkan, farklı jenerasyon müzisyenleri bir araya getirecek şekilde planlandı.
Biraz ayrıntıya inersek; 28 Temmuz akşamı yeni albümü ‘Instant’ ile piyanist, besteci ve aranjör Çağrı Sertel, Şenova Ülker Quartet feat. Meltem Ege, Lycian Herbs feat. Korhan Futacı ve Suzin Akalan konserleri var.

Bunlardan biri ötekinden daha az heyecan verici tabii ki değil; fakat yine de araya giren okyanuslardan ötürü çok sık dinleyemediğimiz Meltem Ege’yi uzun bir aradan sonra canlı izleme fırsatı kulağa iyi geliyor. Meltem Ege, gerek ses rengi ve artikülasyonuyla gerekse scat singing’in kitabını atışırcasına yazdığı doğaçlamalarıyla günümüz New York vokal sound’unun bence kesinlikle dünya çapında en başarılı temsilcilerinden biri.
Meltem Ege’nin konserde konuk olacağı Şenova Ülker Quartet ise her biri enstrümanının ustası olan Şenova Ülker (trompet), Önder Focan (gitar), Ozan Musluoğlu (bas gitar) ve Ayhan Öztoplu’nun (davul) birlikte binlerce kez çalmaktan doğan enerjileriyle seyircileri dinletirken uyutmayan bir topluluk. Bu arada Şenova Ülker’in klasik müzikle başlayıp cazla zenginleşen müzik yaşamında kendisinden sonra gelen kuşaklara bilgeliğiyle her daim destek olan ‘güzel abiler’ ekibinin bir parçası olduğunu belirtmem gerek.

KADINLARIN GÜCÜ ADINA
Festivalin ikinci akşamı olan 29 Temmuz’da sahnede Jülide Özçelik, Ediz Hafızoğlu Nazdrave feat. Ülkü Aybala Sunat, Nilüfer Verdi ‘Latin Brazil Ensemble’, Selen Gülün Trio, Lara Di Lara ve Holler My Dear yer alacak.
Bence altbaşlığı ‘Kadınların gücü adına’ olan bu akşamda her biri farklı deneyim ve yaklaşımlardaki vokalist ve piyanist caz kadınlarını peşi sıra izlerken, ustalık alanları piyano olan Nilüfer Verdi ve Selen Gülün’den sesleriyle de bizi fethetmelerini bekleyebiliriz.
Derken, 30 Temmuz akşamı Elif Çağlar Quartet, Önder Focan&Şallıel Bros. ‘Funkbook’, Sebastian Studnitzky, MadenÖktemErsönmez ve Songs From A Breeze projeleri ile verilen emeğe değen bir kapanış vaat ediyor.

Memleketimizin gezegenimize sunduğu en güzel hediyelerden biri olan Elif Çağlar Muslu’nun Çağrı Sertel (piyano), Volkan Hürsever (kontrbas) ve Ediz Hafızoğlu’ndan (davul) oluşan dörtlüsü ya da yine benim ‘güzel abiler’ ekibinden Önder Focan’ın Şallıel Bros.’la hayata geçirdiği ‘Funkbook’ projesi Ayazma’nın serinliğinde soluğumuza soluk katacak.
Körpe festivalimizin canlı sahnesi kısaca böyle akıp giderken Mabbas, Tayfun Polat (tai fu), Coşkun Akmeriç, Turgay Demiryürek, Deniz Kuzuoğlu, Kızıltan, Emre Girgin, Gülşah Görücü, Melilo, Shilkmilk, Fecese, Dear Darling, Onur Çelikkol, Emre Öztürk ve Murat Sezgi DJ setleriyle lounge alanında olacaklar.
Sonuç olarak ismi bu sefer Bozcaada Caz, yarın başka bir şey olur; fakat bir festivalin yaşaması ve gelişmesi hepimizin yaşaması ve gelişmesinden bağımsız olmaz, olamaz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle