GeriKitap Sanat 'Onur Yazarı' Ayla Kutlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Onur Yazarı' Ayla Kutlu

'Onur Yazarı' Ayla Kutlu
Ayla Kutlu / Fotoğraf: Faruk Şüyun

Bu sene 4-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 36. İstanbul Kitap Fuarı'nın Onur Yazarı, çocuk kitapları yazarı ve kadın meselelerine değinen kitaplarıyla bilinen Ayla Kutlu olacak.

TÜYAP tarafından bu sene 4-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 36. İstanbul Kitap Fuarı'nın Onur Yazarı belli oldu. TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu yaptığı açıklamada Ayla Kutlu'nun 'Onur Yazarı' olarak belirlendiğini belirtti. Fuar süresince Kutlu'nun yaşamı ve eserleri üzerine, kendisinin de katılımıyla çeşitli panel ve söyleşiler düzenlenecek. Fuarın teması 'Edebiyat. İyi ki Varsın' olarak belirlenirken fuarın uluslararası salonunda gerçekleştirilen 'Onur Konuğu Ülkesi' ise Kore Cumhuriyeti olacak.  

EMEKLİLİKTEN SONRA EDEBİYATA YOĞUNLAŞTI 
1938'de Antakya'da dünyaya gelen Ayla Kutlu İçişleri Bakanlığı’ndan aldığı bursla Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu, İçişleri Bakanlığı merkez örgütünde zorunlu hizmet nedeniyle görev yaptı. Yirmi yıl süren iş hayatı boyunca Devlet İstatistik Enstitüsü, Başbakanlık, Emekli Sandığı ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü gibi kurumlarda çalıştı.1980 yılında emekliliğe ayrıldı.
Ayla Kutlu, yazın hayatına 1975 yılında Özgür İnsan dergisinde ‘Aygen Berel’ ismini kullanarak yazdığı kitap tanıtma yazıları ve öyküler ile başladı. Profesyonel edebiyat çalışmalarına emekliye ayrıldıktan sonra ağırlık verdi. İlk romanı Kaçış’ı 1979 yılında yayımlayan yazar, bu tarihten itibaren ardı ardına romanlar yazdı.  Romanlarındaki karakterleri toplumsal ve tarihi gelişmelerin doğurduğu şartlara uygun olarak anlattı.  Kutlu, 1990'larda çocuk kitaplarına yöneldi ve yaklaşık yirmi çocuk kitabı çıkardı. Aynı zamanda kadın meselesine değinen eserler verdi. Kutlu, 1992'de Türkistan'da ilk Türk Dili Uluslararası Sempozyumu'nu organize etti. 1995'te de Kadın Kurultayı’nda üye olarak bulundu. 
Pek çok edebiyat ödülüne layık görülen ve birçok öyküsü çeşitli dillere çevrilen yazar, özyaşam öyküsünü 2006 yılında okuyucularına sunduğu 'Zaman da Eskir' adlı yapıtında anlattı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle