GeriKitap Sanat Kadın görünürlüğü için İstanbul’da Vikimaraton
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın görünürlüğü için İstanbul’da Vikimaraton

Kadın görünürlüğü için İstanbul’da Vikimaraton

İnternetteki müşterek bilgi kaynağı Wikipedia'ya içerik girenlerin sadece yüzde 10'u kadın. Art+Feminism topluluğu, kadınların görünürlüğünü artırmak için 4 Mart Cumartesi günü aralarında İstanbul'un da olduğu 100'e yakın şehirde Vikimaraton etkinliği düzenliyor. İstanbul'daki etkinlik, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın Fener’de yer alan tarihi binasında.

2011 yılındaki Wikimedia Vakfı araştırması, içerik yazanların %10’undan azının kadın olduğunu ortaya çıkardı. "Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Türkiye’de kullanılan ismiyle Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine veya kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism topluluğunun, 8 Mart haftası boyunca gerçekleştireceği Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı da ikinci kez İstanbul’da olacak. Etkinlik 4 Mart Cumartesi günü öğleden sonra düzenlenecek.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın Fener’de yer alan tarihi binasında, mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlenen ve vakıfça desteklenen etkinlik, Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) işbirliğinde gerçekleşecek. Bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Vikipedi’ye madde girişi ve düzeltmesi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması, hem de konu üzerine gündem oluşturulması amaçlanıyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ederken, mümkünse dizüstü bilgisayarlarını getirmeleri rica edilen katılımcıların; feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor. Vikipedi kullanımını bilmeyen katılımcılara bilgilendirici sunumlar ve gün boyunca oluşturmayı hedeflediği söyleşi ve tartışma ortamıyla da mekânın kapısı herkese açık olacak.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen uluslararası Art+Feminism Vikimaraton etkinlikleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü haftası içinde, bir gün süre ile gerçekleşiyor. 2014 yılından bu yana, beş kıtada toplam 280’in üzerindeki Art+Feminism etkinliğinde 4600 katılımcı, Vikipedi’de 5000’e yakın madde ile katkı sağladı. 600 katılımcı ile 31 mekânda yola çıkan ilk Vikimaraton’un düzenleyicilerinin çabaları, onların Foreign Policy’nin “Öncü Küresel Düşünürler/Leading Global Thinkers” listesinde yer almalarını sağladı.

Art+Feminism sanatçılar, küratörler, yazarlar, editörler, kütüphaneciler, Vikipedistler, uzmanlar ve meraklıların işbirliğinin ürünü; ortak bilgiye müşterek bir katkı girişimidir. Tohumları Siân Evans (Art Libraries Society of North America’s Women ve Art Special Interest Group), Jacqueline Mabey (failed projects) ve Michael Mandiberg tarafından, Professional Organization for Women in the Arts (POWarts) ve The Museum of Modern Art (MoMA) işbirliğinde atılmıştır. Art+Feminism bu yıl tüm dünyada, aralarında London Royal Academy of Arts, MOCA Detroit, Washington National Museum of Women in the Arts, Paris Archives Nationales, National Library of Wales, Mexico City Museo Universitario Arte Contemporáneo’nun da olduğu 100’e yakın mekânda gerçekleşecek.

Katılımcıların, artandfeminism.org/find-an-event üzerinden, detaylarına da ulaşabilecekleri İstanbul etkinliğine kayıt olmaları rica edilmektedir.  Etkinlik 4 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te, bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve kütüphane 20.00’ye kadar açık olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle