GeriKitap Sanat Hasanpaşa gazhanesi kültür merkezi oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hasanpaşa gazhanesi kültür merkezi oluyor

Hasanpaşa gazhanesi kültür merkezi oluyor

İstanbul'da 1800’lü yıllarda peş peşe kurulan 4 gazhaneden biri olan, 112 yıl boyunca Kadıköy ve çevresine havagazı sağlayan 32 bin metrekarelik Hasanpaşa gazhanesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kültür merkezi olarak halka açılıyor.

Gazhanenin 1998-2001 yılları arasında İTÜ tarafından hazırlanan restorasyon dosyası Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje 8 Ocak 2014 tarihinde ihale edildi. 7 Mart 2014 tarihinde Güryapı tarafından başlanan çalışma 2019 yılında tamamlanacak.

İlk kez Hürriyet’in görüntülediği çalışma bittiğinde Gazhane içindeki toplam 20 yapı, restoran, kafe, eğitim sınıfları, tiyatrolar, otopark, kütüphane ve müze olarak hizmet verecek. Faaliyette olduğu dönemlerde 8.75 metreye kadar içi su dolu olan ve 4 kat kalın saçtan yapılan, 6 bin metrekare büyüklüğündeki gazometre binası asıl haliyle korunup 300 kişi kapasiteli tiyatro oluyor. Hemen önündeki yüksek kuleler ise seyir terası olarak kullanılacak. Enerji Sistemleri Müzesi olarak kullanılması planlanan binaların ise yüzde 70’i tamamlandı. Müzenin uygulama işleri ile çevre aydınlatma ve sahne yapıları ikinci bir ihaleyle tamamlanacak. Her iki ihalenin de kapsamında yer alan iş kalemlerinin 2019 yılının ilk yarısında tamamlanması hedefleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle