GeriKitap Sanat Gelenek ve modernin toprakta buluşması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gelenek ve modernin toprakta buluşması

Gelenek ve modernin toprakta buluşması

Çalışmalarını Fransa’da sürdüren ve sergi için Bayraktar köyüne gelen sanatçı Alev Ebuzziya Siesbye, “Beni en heyecanlandıran sergilerimden biri oldu. Eserlerimin Anadolu’da böylesine mucize bir mekânda sergilenmesi çok gurur verici” dedi.

Dağın başında, deniz seviyesinden 1650 metre yükseklikte Bayburt’un Bayraktar köyünde Prof.Dr. Hüsamettin Koçan’ın kurucusu olduğu Baksı Müzesi ilginç bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Uluslararası seramik sanatçımız Alev Ebüzziya Siesbye’ın modern seramikleri ile Koçan koleksiyonundan derlenen yerel çömlekler, Bayburt Baksı Müzesi’nde QNB Finansbank’ın desteğiyle sergilenmeye başladı.

Koleksiyoner Kemal Servi’nin koleksiyonundan derlenen Alev Ebüzziya’nın 30 adet çanağının yer aldığı sergide sanatçının ellerinde modern bir forma kavuşan çanaklar Bayburt’ta çanakların ilk ellerde şekil bulduğu örneklerinin yanında yer alıyor. Küratörlüğünü Galeri Nev İstanbul’un kurucusu Haldun Dostoğlu’nun üstlendiği ‘Toprak’ adlı sergide sanatçının yapıtlarına Baksılı kadınların gündelik kullanım için ürettiği ve artık unutulmuş olan çömleklerin yer aldığı koleksiyon eşlik ediyor. Baksılı kadınların yüzyıllar öncesinde elleriyle işledikleri çömlekler bu sergi ile yeni yapılan örnekleri ile birlikte kuşaktan kuşağa geçen toprak sanatını gözler önüne seriyor. Sergi 21 Ekim tarihine kadar görülebilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle