GeriKitap Sanat Fransızca Filmler Festivali başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransızca Filmler Festivali başlıyor

Fransızca Filmler Festivali başlıyor

İstanbul ve Ankara Fransız Kültür Merkezleri, İtalyan Kültür Merkezi ve İstanbul Modern işbirliği ile ikincisi düzenlenen ‘İlk Uzun Metrajım!’ Fransızca Filmler Festivali 7-11 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.

İstanbul ve Ankara Fransız Kültür Merkezleri, İtalyan Kültür Merkezi ve İstanbul Modern işbirliği ile ikincisi düzenlenen ‘İlk Uzun Metrajım / Mon 1er Long’ film festivali, ‘çağdaş yönetmenlerin ilk uzun metrajlı filmleri’ teması ile Fransızca sinemayı tanıtmayı amaçlıyor. Dünya Kadınlar Günü’ne de uygun olarak kadın yönetmenleri ve kadın portreleri ön plana çıkarmayı ve kadın meselelerine odaklanmayı amaçlayan Fransız Film
Festivali, kadın, gençlik, kesişen kaderler ve direniş hikayeleri anlatacak. Bir kültürel proje olarak tasarlanan ‘İlk Uzun Metrajım’ kapsamında söyleşiler ve bilgi paylaşımına fırsat veren buluşmalar da organize edilecek. Tüm sinema severlere ulaşabilmek adına gösterimlerinin tamamı ücretsiz ve Türkçe alyazılı gerçekleşecek olan Fransızca Film Festivali, ‘Yönetmen Sineması’ olarak adlandırılan eserler arasından seçtiği filmleri sunacak.
Bu yıl, Léa Fehner, Julie Bertuccelli festivalin konuk yönetmenleri olarak Türkiye’ye gelecekler. Festival kapsamında ilk uzun metraj filmleri gösterilecek yönetmenler arasında, Agnès Varda, Léa Fehner, Julie Bertucelli, Léonor Seraille, Elsa Diringer gibi kadın sinemacıların yanı sıra Philippe Faucon ve Xavier Legrand bulunuyor. Festival 7-11 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle