GeriKitap Sanat Dünyanın sineması Antalya'ya geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın sineması Antalya'ya geliyor

Dünyanın sineması Antalya'ya geliyor

26 Ekim’de başlayacak 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünde Cannes’dan Venedik’e, Sundance’ten Toronto’ya, dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş 10 film yer alıyor.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 26 Ekim’de başlıyor. Festivalin bugün açıklanan Dünya Sineması bölümünde, Cannes’dan Venedik’e, Sundance’ten Toronto’ya, dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş 10 film, Antalya’da ilk kez sinemaseverle buluşuyor. Seçkide yer alan, Billie Piper’ın yönettiği 'Rare Beasts / Ayrık Otları' ve Oscar yarışının güçlü adaylarından Lauren Greenfield belgeseli 'The Kingmaker / İpleri Elinde Tutan Kadın' ise Türkiye’de ilk kez 56.
Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilecek.

                                             

Dünyanın sineması Antalyaya geliyor
                                                                                   'King Maker'

Filmlerden dördü, Cannes Film Festivali’nden geliyor. 'The Host / Yaratık', 'Mother / Ana', 'Snowpiercer' gibi modern sinema klasikleriyle tanıdığımız ve en son 'Okja' ile Bong Joon Ho’nun Cannes’da Altın Palmiye’yi kazanan karakomedisi 'Parasite / Parazit'; Karim Aïnouz’un Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Film seçilen, son filmi 'The Invisible Life Of Eurídice Gusmão / Görünmez Yaşam'; 'Tomboy' ve 'Girlhood' filmlerinin Fransız yönetmeni Céline Sciamma’nın, Indiwire’ın 'Yılın En İyi Filmi' olarak duyurduğu ve Cannes’da En İyi Senaryo Ödülü’nün yanı sıra, Kuir Palmiye’yi de alan draması 'Portrait Of A Lady On Fire / Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi', Antalya’da ilk kez gösterilecek.


Cannes’da yarışma dışı gösterilen ve Oscar adaylığı garanti olarak görülen 'Diego Maradona' adlı belgesel ve Asif Kapadia’nın, Diego Armando Maradona’nın 1980’lerdeki hayatına odaklanan belgeseli de seçkinin merak uyandıran diğer filmleri arasında.

                                       

Dünyanın sineması Antalyaya geliyor
                                                                             'Diego Maradona'

'Doctor Who', 'Secret Diary of a Call Girl', 'Mansfield Park' gibi kült televizyon dizilerinin ödüllü oyuncusu Billi Piper’ın 'Rare Beasts / Ayrık Otları' ilk kez 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak. Türkiye galasını yapacak bir diğer film ise, Oscar yarışının bir diğer güçlü adayı olarak gösterilen Lauren Greenfield belgeseli 'The Kingmaker / İpleri Elinde Tutan Kadın' 

                   

Dünyanın sineması Antalyaya geliyor
                                                                                  'Rare Beasts' 


Dünya Sineması’nın merak uyandıran diğer filmleri ise şöyle:
Anca Damian’ın son başyapıtı 'Marona’s Fantastic Tale / Bir Köpeğin Fantastik Hikâyesi'; Brezilyalı yönetmen Alejandro Landes’in hipnotize edici filmi 'Monos'; Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda’nın, son filmi 'The Truth / Saklı Gerçekler'; Fransız aktör Nicolas Bedos’un Daniel Auteuil, Guillaume Canet ve Fanny Ardant gibi Fransız sinemasının usta isimlerini bir araya getirdiği komedisi 'La Belle Epoque / Yeni Baştan' 

Dünyanın sineması Antalyaya geliyor
                                                                                       'The Truth'


Programı 17 Ekim’de açıklanacak 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum’un yöneticiliğini ise Olena Yershova Yıldız yürütecek. 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle