GeriKitap Sanat Bir bellek 'muhafaza'sı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir bellek 'muhafaza'sı

Bir bellek 'muhafaza'sı

Özden Demir mekân ve bellek konularını ele alan ilk kişisel sergisi ‘Muhafaza’ ile  Adahan İstanbul / -1 Galeri’de. Sanatçının video, şiir ve enstalasyon çalışmalarına yer veren sergi ayrıca 22 Haziran’da gerçekleşecek performans işine de ev sahipliği yapacak.

‘Otoportre, Diğer Portreler ve Şeyler’ isimli videoyu merkeze alan sergi, anlatısını bu videoda geçen hikâyelerin dolayımında kuruyor. Video, anne evinde, arka pencereden görünen bir apartmanın aylar süren yıkımının hatırlattığı bir çocukluk anısı ile başlıyor. Rüya-kurgu arasında kaybolmuş bu hatıra ve çekim anında gerçekleşen bir kaza, yeni karşılaşmalar, tesadüflerle beraber bir içe bakma halini tetiklemektedir…

Bir bellek muhafazası

 
Muhafaza’ belleğin izini anonim mekânlarda süren bir iş... Bu anonim mekânlar, kimi zaman sıradan bir apartman dairesine çıkan merdivenler, bir pencere pervazı, kimi zaman ise eski bir filmde görülen bir oda olarak karşımıza çıkıyor. İşler, bu evler, odalar veya yıkıntılarda bir tür oto-analiz arayışına işaret eder. Kişisel olduğu kadar kolektif hafızanın da izlerini taşıyan bu arayış süresince ve sonunda ortaya çıkanlar, denizden gelen bir seste, bir eşikte, tekrar eden bir görüntüde ya da şiirde vücut buluyor; fiziksel olanın ötesinde, rüyanın, hatıranın ve bilinçdışının mekânında muhafaza ediliyorlar. ‘Muhafaza’, anlatısına temas eden kişiyi bu kırılgan alana, kendi sığınağına çağırmaktadır. 
Sergi mekânında, Özden Demir’in Fail Books işbirliği ile sergi kapsamında 82 nüsha ürettiği ‘Dönem Ödevi’ isimli şiir kitabı da edinilebilir. 

Sanatçı ve mimar Özden Demir, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimine, Bilgi Üniversitesi’nde Mimari Tasarım yüksek lisans programı ile devam etti. İlk kısa filmi ‘Net17950’ (2012) 1. İstanbul Tasarım Bienali ve ZKM-Karlsruhe Sanat ve Medya Merkezi’nde gösterildi; Akbank Kısa, Avustralya Uluslararası Deneysel, Adana Altın Koza ve Ankara Uluslararası Film Festivali gibi mecralarda dolaşıma girerek çeşitli ödüller aldı. İşlerinde kent ve bellek okumalarına yer veren Demir, Mef Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde Sanat ve Mekân, Fragmanlar dersini vermekte ve bazen şiir yazmaktadır.

Sergi 23 Haziran'a kadar görülebilir. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle