GeriKitap Sanat Beş duyuya hitap eden bir sergi deneyimine hazır mısınız?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beş duyuya hitap eden bir sergi deneyimine hazır mısınız?

Beş duyuya hitap eden bir sergi deneyimine hazır mısınız?

Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin hayata geçirdiği dijital dönüşüm platformu Digi.logue etkinlikleri beş duyuya hitap eden ‘Audint’ sergisiyle devam ediyor.

1945’te şekillenmeye başlayan ve günümüzde Eleni Ikoniadou, Patrick Defasten, Toby Heys, Steve Goodman (Kode-9) ve Souzanna Zamfe ile devam eden Audint grubunun ‘Upload=Delphic Panaceas’ isimli sergisi 20 Nisan tarihine kadar Zorlu PPSM’de ziyaretçilerini bekliyor.
Çalışmaları The Tate Britain, The Academy of Art in Berlin, Art in General in New York’ta sergilenen, Londra ve Vancouver’da düzenlenen New Forms Festivali’ndeki performanslarıyla dikkat çeken Audint’in eski ve yeni çalışmalarının yer alacağı sergi, aynı anda 5 duyuya birden hitap ederek izleyicilerine sıra dışı bir deneyim yaşatıyor.

Çalışmalarında son 8 yıldır ses ve titreşimin frekanslarını inceleyen; varlık-yokluk, eğlence-işkence, hayat-ölüm gibi kavramları nasıl algıladığımızı ölçmek için çeşitli araştırmalar yapan Audint grubu, bu araştırmalardan elde edilen sonuçları; ses kayıtları, bilgisayar yazılımları, sanat enstalasyonları, performanslar, kitaplar ve filmler eşliğinde izleyicilere aktarıyor.

Beş duyuya hitap eden bir sergi deneyimine hazır mısınız

Zorlu PSM’de Digi.logue Space adı verilen özel alanda yer alan sergide, ziyaretçiler kapalı mekânda, kulaklıkla birlikte frekansları titreşim olarak omuriliğe yollayan özel giyilebilir aygıtlarla (subpac) gezerek farklı bir deneyim yaşıyor. Her biri 20 dakika süren farklı sonik hikâyeleri izleyen katılımcılar, yayılan kokuyla birlikte tat alma duyusunun da tersyüz olduğuna şahit oluyor ve 5 duyunun gücünün daha da çok farkına varıyor.

Holografik ve holosonik güçler arasındaki çatışmalar
Sergi kapsamında ‘Yaşayan Ölüler’in Hezeyanları’ isimli animasyon ile ‘Ghostcode’ isimli anime filmleri de gösterilecek. Audint’in yakın zamanda piyasaya çıkacak kitabı ‘From AI to IA: The Holo Wars’dan yola çıkarak hazırlanan ‘Ghostcode’, 2056’da kurumsal şirketlerin ve hükümetlerin birleşerek tek bir ekonomik ve politik varlık haline gelen dünyada siyasi karmaşa ile birlikte holografik ve holosonik güçler arasındaki çatışmalarda kalan insan bedenini anlatıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle