GeriKitap Sanat Atölye Modern'de 'Çağdaş Sanatı Anlamak' için bir gün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atölye Modern'de 'Çağdaş Sanatı Anlamak' için bir gün

Atölye Modern'de 'Çağdaş Sanatı Anlamak' için bir gün

Atölye Modern’de ‘Çağdaş Sanatı Anlamak’ adlı tek günlük seminer programı 30 Mart günü sanatseverleri bekliyor.

Atölye Modern’de yetişkinlere yönelik ‘Çağdaş Sanatı Anlamak’ adlı tek günlük seminer programı 30 Mart günü sanatseverleri bekliyor. Sanatı anlamaya ve anlamlandırmaya yönelik dört farklı ders ile “Çağdaş sanat nedir, biçim ve anlatı çeşitliliği ile nasıl ayrışır?” gibi temel soruların yanıtları aranıyor. İstanbul Modern’in yetişkinlere yönelik atölye ve seminer programı Atölye Modern’in bahar programında yer alan ‘Çağdaş Sanatı Anlamak’ seminerlerinde yer alan her bir ders, alanında uzman sanat tarihçileri, küratörler ve sosyologların yönetiminde düzenleniyor.

Program Akışı:

10:15 -11.45 Kavram Olarak Çağdaş Sanat; Nusret Polat ile

12:00 -13.30 Çağdaş Sanatta Biçim ve Anlam; Fırat Arapoğlu ile

14:30 -16:00 Çağdaş Sanatta Kimlik Temsilleri; Nusret Polat ile

16:15 - 17:45 Çağdaş Sanatın Dünyası: Koleksiyonculuk, Galeriler, Sanat Fuarları, Müzayedeler ve Bienaller; Osman Erden ile

ÇAĞDAŞ SANATI ANLAMAK DERS PROGRAMI

Kavram Olarak Çağdaş Sanat / Dr. Öğr. Üyesi Nusret Polat
Bu ders çağdaş sanatı anlamaya yönelik giriş niteliğini taşıyor. Ders kapsamında çağdaş sanatın ne olduğu, ne tür kavramlardan beslendiği, hangi medyumları kullandığı ve hangi sanatçıların çalışmaları üzerinde şekillendiğine odaklanılacak. Çağdaş sanata katkı yapan önemli sanatçılarını çağdaş sanatın oluşumu açısından belirleyici olmuş bazı çalışmaları görsel sunumla değerlendirilecek ve yorumlanacak.

Çağdaş Sanatta Biçim ve Anlam / Dr. Öğr. Üyesi Fırat Arapoğlu
Bu ders, değerli nesneler ve bunların üretilmesindeki yeteneğe değil, biçim ve anlam çeşitliliğinin ardındaki düşünce ve bağlamları vurgulayacak. Modernden çağdaşa doğru geçişin dönüm noktası olan 1960’lardan başlayarak çağdaş sanatın form ve anlam özelliklerini ele alıp, günümüzün sanat üretimlerine dair kapsamlı bir arka plan çizmeye odaklanacak.

Çağdaş Sanatta Kimlik Temsilleri / Dr. Öğr. Üyesi Nusret Polat
Bu derste; Judy Chicago, Nil Yalter, Vanessa Beecroft, Nan Goldin, Isa Genzken, Zhang Huan, Felix Gonzalez-Torres, Kutluğ Ataman gibi sanatçılardan seçilen bazı yapıtlar eşliğinde çağdaş sanatta toplumsal cinsiyet kimliklerinin nasıl sorunsallaştırıldığı ve görsel kültüre bunun ne ölçüde ve nasıl yansıdığı ele alınacak.

Çağdaş Sanatın Dünyası / Yrd. Doç. Osman Erden
Bu derste, çağdaş sanat ortamını, bu ortamı etkileyen aktörleri ve kurumları ele alınacak. Küratörlük, bienaller, sanat fuarları, müzayedeler gibi sanat alanını şekillendiren unsurlar seminerin temel konu başlıkları arasında yer alacak. Görsel sunumlar üzerinden çağdaş sanat alanında öne çıkan belirleyici yaklaşımlara değinerek, dünyada ve Türkiye’de bugünün sanat ortamının değerlendirmesini içerecek.

Atölye Modern’in seminerleri ücretli ve katılım kontenjanla sınırlı olacak. Bireysel, Aile, Gümüş, Altın üyelerine ve Genç Modernlilere %10 indirim uygulanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle