GeriKitap Sanat 'Afrika’ya giden bir daha aynı kişi olamaz’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Afrika’ya giden bir daha aynı kişi olamaz’

'Afrika’ya giden bir daha aynı kişi olamaz’

Pelin Asal’ın yönettiği TRT yapımı ‘Dünyayı İyilik Kurtaracak’ belgeseli, 23 Mart saat 17.15’te TRT Belgesel kanalında ekrana gelecek. Belgesel, yaklaşık 6 yıl önce Gana’ya gidince hayatı değişen ve “Afrika’ya ayağını basmış biri bir daha aynı kişi olamaz” diyen aktivist Sezi Kalkavan’ın hikayesini anlatıyor.

Sezi Kalkavan bir aktivist… Yaklaşık yirmi yıldır, “hayat sadece nefes almaktan ibaret değildir” diyor ve sadece kendi yakın çevresinde ya da ülkesinde değil çok uzak diyarlarda süren adaletsizliğe, hoyratlığa, kötülüğe karşı koyuyor.
Türkiye’de başlayan, dünyayı ve başka hayatları anlama serüveni, bundan yaklaşık altı yıl önce yaptığı bir Afrika seyahati ile bambaşka bir noktaya evriliyor. Sezi, tek başına, uzun yıllardır hep merak ettiği Gana’ya bir bilet alıyor. Gidiş o gidiş…
“Afrika’ya ayağını basmış biri bir daha aynı kişi olamaz” diyor Sezi, “Dünyayı İyilik Kurtaracak” belgeselinde. Kendi de aynı kalamıyor zaten. Kalbine Afrika’yı işliyor. Elektriği olmayan, karanlık ve böceklerle dolu yetimhanede tam bir buçuk ay kalarak, annelerinden/babalarından bir şekilde ayrı kalmış çocuklarla birlikte oluyor.
Sezi Kalkavan, bugün, Türkiye’de, çeşitli illerde sürdürdüğü faaliyetlerinin yanı sıra yılda altı kez Gana’ya gidiyor. Kimi zaman tek başına kimi zaman arkadaşlarıyla, Gana’da Senya Beraku adındaki balıkçı köyünün yamaçlarında kurulmuş yetimhanede yüzlerce çocuğa “daha iyi bir gelecek, daha güzel bir hayat” inşa etmeye çalışıyor.
Çünkü dünyayı iyilik kurtaracak!
Çekimleri Gana'da yapılan, yapımını Cafer Şanal, yönetmenliğini Pelin Asal’ın üstlendiği TRT yapımı ‘Dünyayı İyilik Kurtaracak’ belgeseli, 23 Mart Cuma saat 17.15’te TRT Belgesel ekranlarında. Tekrarı ise yine aynı kanalda 25 Mart Pazartesi saat 21.30’da.

Afrika’ya giden bir daha aynı kişi olamaz’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle