GeriKitap Sanat 26 bin 456 tarihi eser ele geçirildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

26 bin 456 tarihi eser ele geçirildi

26 bin 456 tarihi eser ele geçirildi

İstanbul merkezli beş ilde tarihi eser kaçakçılarına yönelik son yılların en büyük operasyonu gerçekleştirildi. ‘Zeus’ adı verilen operasyonda 3 bin yıllık Aşil’in kılıcı, Büyük İskender’in Hindistan seferi sırasında yaptırdığı ‘İskender Büstü’nün de aralarında bulunduğu 26 bin 456 tarihi eser ele geçirildi.

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 ay önce başlattığı çalışma sonucu tarihi eser kaçakçılığı yapılacağı bilgisine ulaştı. Teknik ve fiziki takip sonucu şüphelilerin bazı tarihi eserleri yurtdışına kaçıracağı belirlendi. Tarihi eserleri ellerinden çıkarmak için çalışmalara başlayan şüphelilere 12 Aralık'ta operasyon düzenlendi. ‘Zeus’ adı verilen operasyonda Düzce'de 6 kişi yakalandı. Devamında İstanbul merkezli dört ilde yapılan operasyonlarda 7 kişi daha gözaltına alındı.

PAHA BİÇİLEMEYEN ESERLER
Gözaltına alınan kişilerin adreslerinde yapılan aramalarda Hitit, Mısır, Miken, Fenike, Urartu kültürlerinin yanı sıra Helenistik ve İslami döneme ait eserler ile 5-10 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen fosillerle çok sayıda gümüş, altın ve bronz sikkenin de arasında bulunduğu 26 bin 456 parça tarihi eser ele geçirildi.

AŞİL’İN KILICI DA VAR
Operasyonda ele geçirilen tarihi eserler arasında, Yunan mitolojisinin en önemli savaşçısı Aşil’in (Akhilleus) kılıcı olarak bilinen yaklaşık 3 bin yıllık Miken kılıcı ile Büyük İskender’in Hindistan seferi sırasında yaptırdığı ‘İskender Büstü’, mitolojik dönem Yunan tanrısı Hermes heykeli ve Helenistik döneme ait altın yapraklarında ‘Tanrı Helios’un betimlendiği altın yapraklı kraliçe tacı, Fenike tipi gözyaşı şişeleri de bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle