GeriKitap Sanat 2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlediği 2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

 Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurulları bu yılki ödül sahiplerini belirledi. Selim İleri’nin başkanlığındaki Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Ülkü Karaosmanoğlu ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer alıyor.


Roman ödülü, ‘Uyanan Güzel’in yazarı Jale Sancak ve ‘Sıfır’ın yazarı Onur Caymaz arasında paylaştırıldı. Seçici Kurul’un Onur Caymaz’ı ödüle şu gerekçeyle değer bulduğu açıklandı: “İnsanlık tarihinin ilk terör eyleminden, Nazi toplama kamplarına, oradan da 1981 darbesine, olayları ve kişileri bağlayarak kurgulanmış bir yapıya sahip ‘Sıfır’ romanının ana teması hiçlik ve varlık arasındaki ilişki temelinde gelişiyor ve hiçlikten varlık doğabilir mi sorusuna cevap arıyor. Okuru elinden tutarak tarih içinde sürükleyen bir roman.” Jale Sancak’ın ödüle değer görülme gerekçesi ise Seçici Kurul tarafından “Renkler, dokular ve seslerin anlatısında Jale Sancak, kayıp bir şehirde kıyamet öncesi umutsuzluğun nasıl aşk ile umuda dönüşebildiğini ve inancın sevgiyle yeniden yeşerttiği bir dünyayı anlatıyor” ifadeleriyle belirtildi.
Şiir dalındaki ödül ‘Camekân’ kitabıyla Mehmet Can Doğan’a layık görüldü. İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün sahibi, ‘Bihaber’ kitabıyla Fatih Baha Aydın oldu. İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün, Fatih Baha Aydın’a verilmesinin nedenini Seciçi Kurul şu gerekçeyi açıkladı: “Bihaber ulaşılan bilgilerin ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunun bilinmediği çağımızda, sahte bilginin nasıl gerçekler arasına sızabildiğini, gerçekliği etkilediğini gösteren etkileyici bir roman. Hiç doğmamış, yaşamamış birinin biyografisi olarak başlayan anlatı, farklı katmanlarıyla tarihimize kara mizahla bakmayı sağlıyor.”

Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda A. Ali Ural, Haydar Ergülen, Adnan Özer ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer aldı. Şiir Ödülü Seçici Kurulu, “poetik olgunluğunu Türkçe’nin değişik coğrafyalarından söyleyişlerle beslemesi ve etnolojik tavrı sebebiyle” Mehmet Can Doğan’ı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ‘Yol Şarkıları’ kitabıyla 2018 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ne oybirliğiyle değer gördü. İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü ise ‘Ecza Kışı’ kitabıyla Oğulcan Kütük ve ‘Ters Akıntı’ kitabıyla M. Sadi Karademir arasında paylaştırıldı. Oğulcan Kütük ödüle, “şiirsel söyleyiş disiplinini bozmadan imge, çağrışım, atmosfer oluşturma gibi alanlarda yeni arayışlara girmesiyle dikkati çekmesi” sebebiyle değer görüldü. Karademir ise 'entelektüel bilgiyi şiirde eritebilme yeteneği ve ahengin peşine düşüp dikkatle dokuması' gerekçesiyle lâyık bulundu.

2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri töreni, 37. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında, 16 Kasım Cuma günü 15.30’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, Kınalıada Salonu’nda düzenlenecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle