GeriKitap Sanat 2 bin yıllık miğfer son anda ele geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 bin yıllık miğfer son anda ele geçti

2 bin yıllık miğfer son anda ele geçti

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yaptığı operasyonlarda, Avrupa’ya kaçırılmaya çalışılan 2 bin yıllık bronz döküm gladyatör miğferi başta olmak üzere çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.

Operasyonda ele geçirilen toplam 237 parça eserin uzmanlar tarafından paha biçilemez olduğu vurgulandı. 27 Temmuz ile 5 Ağustos tarihleri arasında Fatih, Şişli ve Bakırköy’de 3 ayrı operasyon düzenleyen kaçakçılık polisi, 5 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı.

FARKLI DÖNEMLERE AİT
Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, Roma dönemine ait 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen bronz döküm gladyatör miğferi, Memlüklüler dönemine ait üzeri nakışlı 14 adet kazan, 1 adet alem başı, Safevi döneme ait olduğu değerlendirilen 4 adet miğfer ile 3 adet kalkan örneği, Selçuklu İmparatorluğu’na ait 1 adet havan ve tokmak, 21 adet kapı kilidi, 1 adet yüzük, 21 adet Yunan, Roma ve İslami dönemlere ait sikkelerden oluşan toplam 237 eser ele geçirildi.

GLADYATÖR MİĞFERİ
Uzmanların nadide bir eser olduğunu dile getirdiği kabartmalı miğferin, 2 bin yıllık olduğu kaydedilirken, savaş izleri taşıyan eserin kargo ile yurt dışına kaçırılmaya çalışılırken son anda ele geçirildiği belirtildi. Anadolu’da gladyatör dövüşlerinin Hıristiyanlık öncesinde özellikle Efes yakınlarında yapıldığını ve burada gladyatör mezarları olduğunu belirten uzmanlar, miğferin bu bölgedeki kazılardan çıkarılmış olabileceğini ileri sürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle