GeriKitap Sanat 10 bin kişi izledi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 bin kişi izledi

10 bin kişi izledi

Fazıl Say ‘Truva Sonatı’nın İstanbul prömiyerini önceki gün Volkswagen Arena’da yaptı.  

Piyanist ve besteci Fazıl Say, ‘Truva Sonatı’ adlı eserinin İstanbul prömiyerinde hayranlarıyla buluştu. Volkswagen Arena'daki konserde, Yekta Kopan'ın eserlere ilişkin yönelttiği soruları yanıtlayan Say, eseri Çanakkale Belediyesi'nin Truva Yılı kapsamında sipariş ettiğini dile getirdi. Sanatçı, eserin dünyada ilk kez Ağustos'ta Çanakkale'de gerçekleştirilen festivalde yorumlandığını dile getirerek, "Çok sevinmiştim, 10 bölümlük, 40-42 dakikalık Truva Sonatı'nı, kendi ülkemin, Anadolu’nun toprağının destanını yapmış olmaktan. Bunu yapmak, bir Anadolulu olarak benim için gurur ve onur kaynağıdır" dedi.  

Güzel bir tablo

Eserin birbirine bağlı 10 bölümden oluştuğunu vurgulayan Say, yorumlamanın da oldukça zor olduğunun altını çizerek, bir dramı konu alan destandaki önemli şahısların her birini bir melodi, ritm ya da belirli notalarla sembolize ettiğine dikkati çekti. Konserde İzmir Süiti'ni de yorumlayan sanatçı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 150'nci kuruluş yıl dönümü için sipariş edilen eserde çok sevdiği İzmir'i piyano eserine yansıtmak istediğini söyledi.

Suare ve matine olmak üzere 10 bin kişinin konseri izlediğini sözlerine ekleyen sanatçı, "Bu benim için gerçekten bir onurdur. Böyle bir ilgi, talep. Ama bu Türkiye için de güzel bir tablo diye düşünüyorum. Hepinize teşekkür ederim" diye konuştu. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan ve konserin sonunda uzun süre alkışlanan Say, ayrıca ‘Summertime’ ile ‘Paganini Caz’ adlı eserleri de seslendirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle