Gündem Haberleri

  Kitap kurtları kulübü

  Hürriyet Haber
  06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hayatın Bu Yakası

  <ı>Jale Sancak / Sel Yayınları / Öykü / 125 sayfa

  Jale Sancak'ın şiirli bir dil kullanarak yazdığı öykülerden oluşan yeni kitabı üç bölümden oluşuyor. Adı ‘‘Öteki: Cehennem’’ olan ve Sevim Burak'a ithaf edilen birinci bölümdeki öykülerin hepsinin merkezinde, güzel isimler taşıyan kadınlar ve erkeklerle onların buruk aşkları yer alıyor. Bu bölüm on kısa öyküden oluşuyor. İkinci bölüm ‘‘Kaybolmuş Bahçeler’’de Arapça kaligrafilerin zarafetine sahip ve hepsinin isminde bir ‘‘bahçe’’ olan beş güzel öykü var. ‘‘O Sokağı Ne Zaman Ansam’’ adlı üçüncü bölüm ise Akkiraz Sokağı'nda yaşamış/yaşayan insanların hüzünlü geçmişlerini anlatan belki de kitabın en lezzetli dört öyküsüyle tamamlanıyor. ‘‘Hayatın Bu Yakası’’daki öykülerin çağrışımları insanda şiddetle Sancak'ın diğer öykülerini ve kitaplarını okuma isteği uyandırıyor.

  Portnoy'un Feryadı <ı>Philip Roth / Çeviren: Özden Arıkan / Ayrıntı Yayınları / Roman / 218 sayfa

  Yahudi annelerin evlatlarına -özellikle erkek olanlara- düşkünlüklerini biliyorduk ama bu kadarını beklemiyorduk doğrusu. Dini bütün bir Yahudi ve Amerikalı bir erkek olarak yetiştirilen Alexander Portnoy, Philip Roth'un kitabının baş kişisi ve yazarının gerçek hayatından esintiler taşıdığı da belli. Bütün hayatı annesiyle kurduğu ilişki tarafından mühürlenen Portnoy, yetişkin bir erkek olduğunda bile annesinin eğitiminin etkilerinden kurtulamaz. Tabii bu ilişkinin bir aşk-nefret bulamacından oluştuğunu belirtmeye gerek yok. Portnoy'un ağzından anlatılan ve psikiyatristine dert yandığı upuzun bir monologdan oluşan kitap; bahtsız Portnoy'un çocukluğundan, erkekliğe adım attığı ilk gençlik çağlarına ve hayata atıldığı yetişkinlik sürecine uzanıyor. Kesinlikle çok eğlenceli ve komik.

  DÜŞLERİN GÜNBATIMI <ı>Uğur Kökden / Yapı Kredi Yayınları / Deneme / 182 sayfa

  Denemeleriyle tanınan Uğur Kökden, yeni kitabı ‘‘Düşlerin Günbatımı’’nda, daha önceki denemelerinde olduğu gibi coğrafya üstündeki yolculuklarını tarih içindeki yolculuklarıyla birleştirdiği yazılara yer veriyor. Farklı renklerin, farklı seslerin coğrafyalarında uygarlıkların izini süren Kökden; Karatepe'deki Hitit kalesinden, Kızılkent-Erythrai'den, Delft'ten ve daha nice kentten bugüne köprüler kuruyor. Zamanın derinliklerinden derlediği yüzleri ve öyküleri günümüze taşıyor.

  Daha önce ‘‘Tiksinti Çağı’’, ‘‘Umut için Senfoni’’, ‘‘Anı Kentler’’, ‘‘Güneş Damlıyor’’, ‘‘Seslerin Resmi’’, Bin Dokuz Yüz'e Veda’’, ‘‘Geçmişe Açılan Pencere’’, ‘‘Yazının Yedi Rengi’’ adlı kitapları yayımlanan Uğur Kökden'i okuyup sevdiyseniz, ‘‘Düşlerin Günbatımı’’nda da aynı tadı bulacaksanız. Hiç okumadıysanız, işte size güvenilir bir kılvuzla yolculuk fırsatı.

  ONİKİLER

  <ı>Sermet Muhtar Alus / İletişim Yayınları / İstanbul Dizisi Sermet Muhtar Alus Kitaplığı / Roman / 244 sayfa

  İletişim Yayınları'nın İstanbul Dizisi'nde birçok eseri yayımlanan Sermet Muhtar Alus'un tüm külliyatı, aynı dizi içerisinde okurlarıyla buluşuyor. Bir İstanbul yazarı olan Sermet Muhtar Alus'un bu seri için yayına hazırlanan 3. kitabı ‘‘Onikiler’’ ise şimdi kitapçı vitrinlerinde. Kitap, II. Abdülhamit dönemindeki kaldırım kabadayısı Arap Abdullah ve onun ‘‘haşarat güruhu’’ Onikiler'in maceralarını anlatıyor. Bir İstanbul aşığı olan ve yazdığı eserlerinde yitip giden eski İstanbul'un insanlarını, geleneklerini, caddelerini, köşklerini, mesire ve bayramlarını, eğlencelerini anlatan Alus aynı zamanda bu çeşitliliği resimlerine de yansıtmıştı. İlk kez 1935'te Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan ‘‘Onikiler’’, kendine has üslubuyla eski İstanbul'un insan, dil ve kültür harmanını gözler önüne seriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı