Gündem Haberleri

  Kitap Fuarı'nda nükleer santral protestosu

  DHA
  26.04.2009 - 14:48 | Son Güncelleme:

  ÇERNOBİL faciasının 23'ncü yıl dönümü nedeniyle TÜYAP 14'üncü İzmir Kitap Fuarı'nda protesto gösterisi düzenleyen ‘İzmir Nükleer Santral Karşıtı Platform’ üyeleri, “Nükleer ölümdür, istemiyoruz” diye bağırdı.

  Yaklaşık 30 kişilik grup adına açıklama yapan Platform Sözcüsü Cumhuriyet Alpaslan, son yıllarda nükleer santrallerin kurulması ve işletilmesine yönelik girişimlerin Türkiye'de de endişe ile izlendiğini belirtti. Nükleer santrallerin kurulması noktasında hükümeti eleştiren Alpaslan, “Hükümet keyfi uygulamalarına son vermeli. Yapılan yasal düzenlemeler ve ‘bilimsel yarışma’ adı altında açılan, bizzat AKP Hükümeti tarafından yönlendirilen ihaleler, nükleer santrallere karşı olan tutumumuzu gölgelemektedir” diye konuştu.

  “Nükleer lobilerin her türlü hukuki ve meşru süreçleri yok sayarak sürdürdükleri santral inadı, çok sayıda kişinin yaşamını daha tehdit etmektedir” diye konuşan Cumhuriyet Alpaslan, “Türkiye enerji alanında nükleer santrale kilitlenmiş ve gerçekçi çözüm sürecini heba etmiştir. Bu inat daha fazla uzatılmamalı ve nükleer santral karşıtlarına kulak verilmelidir” dedi. Basın açıklaması ardından “Nükleer tehdit durdurulmalı” ve “Nükleer santrale geçit yok” sloganları atan grup, dağıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı