"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Kitap fuarında Akdeniz esintisi

26. İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı, Beylikdüzü’nde açıldı.<br><br>Bu yılın Onur Yazarı Metin And’dı.

17. Sanat Fuarı’nın Onur Sanatçısı heykelci Saim Bugay, eleştirmeni ise Enis Batur’du.

Fuar her yıl biraz daha uluslararası bir nitelik kazanıyor.

Bu yıl 35 ülkeden yazar ve yayıncı katıldı.

Ayrıca Frankfurt Kitap Fuarı Direktörü Jurgen Boos da açılışta bulundu.

Bilindiği üzere gelecek yıl Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı’nda Onur Konuğu.

Açlışa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile birlikte fuarda gelecek yılla ilgili projelerden söz ettiler.

Çin ve Güney Kore standları fuarın ilgi çeken standları olarak dikkatimi çekti. İlk defa fuara katılmalarına rağmen Koreli yazarların sayılarının çokluğu, fuarın uluslararası platformdaki önemini bir kez daha gösteriyor.

Ayrıca birçok ülkenin yazarının eserleri de dilimize çevrildiğinden bunlar da fuarda yer aldı.

Kitap fuarının özelliklerinden biri, kitapların ardındaki ya da içindeki düşüncelerin de aynı mekánda birlikte sergilenmesidir.

Belki kitapçılarda ayrı ayrı gördüğünüz, seçtiğiniz kitaplar, burada bir arada sizin okuma alanınızı genişletecektir.

Karşıt düşünceleri bir arada okuyacaksınız, belki hepsinde hayata dair gerçekler olduğunu öğreneceğiz, öğreneceksiniz.

* * *

FUARIN bu yılki teması, Edebiyat’ta Akdeniz, Akdeniz’de Edebiyat.

Tema ile ilgili söyleşiler, şiir dinletileri, paneller düzenlenecek. Pek çok etkinlikle Akdeniz’in ve Akdenizliliğin gerek kültür gerek diğer alanlardaki tanımı ve etkileri ele alınacak.

Sanat fuarı da bu yıl kitap fuarı ile ortak tema’da buluştular.

Kitap ve sanat fuarında Akdeniz esintisi sanki dışarıdaki havayı da etkilemişti. Yazdan kalma bir güneş, fuar ziyaretçilerinin daha fuar alanına girmeden içini ısıtıyordu.

İkinci katta Metin And’ın fotoğraflarından oluşan Onur Yazarı sergisi, fotoğraflar ve metinlerle yaşamından kesitler sunuyor. Sanırım ünlü araştırmacının ilgi çekici görüntüleri hoşunuza gidecektir.

Değerli eleştirmen, edebiyat tarihçisi, romancı Cevdet Kudret 100 yaşında sergisinde de, fotoğraflarını, eserlerinden bölümleri, yaşamından kesitleri görebilirsiniz.

Fuarda dün ayrıca "Can Yayınları’nın çeyrek yüzyılı ve Erdal Öz" konulu panelde Erdal Öz, dostları tarafından anlatılan anekdotlarla anıldı.

Sanat fuarında küratörlüğünü Maurizio Vanni’nin yaptığı Sınır İşaretleri/İnsan Ben’inin Tekrar Fethi sergisi de sanat fuarının kapsamında gerçekleşen önemli bir etkinlik.

* * *

KİTAP FUARI’nda yazarlarla konuşacaksınız, kitaplarınızı imzalatacaksınız, yeni yayınlarla tanışacaksınız ve kitaplığınızı, yani kendi dünyanızı zenginleştireceksiniz. İyi fuarlar.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI