« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kıtalararası komedi

Değişik iş kollarından emekli olan hakemler, geçtiğimiz yılki Kıtalararası Avrasya Maratonu, voleybol ve güreş müsabakalarında görev yapsınlar diye Spor A.Ş. tarafından sigortalandı. SGK durumu tespit edip emekli maaşlarını kesti. Hakemler, “11 aylık maaşlarımızı da geri istiyorlar” diye isyan ediyor.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

SGK’dan emekli bazı atletizm, voleybol ve güreş hakemleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurumu Spor A.Ş.’nin organizasyonlarında görev yaparak aldıkları 75 TL’lik ücret için emekli maaşlarından oldular. Skandal olay, Spor A.Ş. organizasyon komitesinin, SGK’dan emekli faal hakemleri yönettikleri müsabakalara göre 1.5 ile 8 saat arasında değişen sürelerde işe girişlerini yapmasıyla başladı. Bu durum SGK’ca tespit edilince hakemlerin emekli maaşları donduruldu. Bununla yetinilmedi, işe giriş tarihinden bu yana geçen sürede ödenen tüm maaşlar için de işlem yapılacağı hakemlere bildirildi.

Edinilen bilgilere göre, 16 Ekim 2011’de yapılan Avrasya Maratonu’nun organizatör kurumu Spor AŞ, bu yarışta görev verdiği SGK emeklisi 14 atletizm hakemine 5 saat karşılığı verdiği 75’er TL için işe giriş çıkış yaptı. Bu durumu da Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirdi. 9 ay sonra SGK denetimi sonucunda 14 hakemin, hem devletten emekli maaşı, hem de Spor A.Ş.’den ücret alındığı belirlendi. Yasalara göre aynı anda iki maaş verilemeyeceğinden hareket eden SGK, emekli maaşlarını kesme yoluna gitti.

14 hakem bankaya gitti, maaş yerine tebligat alıp döndü

Bu ay maaş almak üzere bankaya giden hakemler, Erol Tabak, Mustafa Kaşkaya, Lütfi Sarı, Ali Rıdvan Doğan, Aslıhan Doğukan, Levent Yacı, Bülent Yacı, Ali Haşim Tetik, Selahattin Yıldız, Şevket Ustaoğlu, Ali İsmail Kıran, Remziye Sönmez, Salih Danacı ve Can Korkmazoğlu, aylıklarının dondurulduğunu öğrenip şoke oldu.

Hakemlere şu tebligat geldi:

“Kurulumuzca tarafınıza emekli aylığı ödenmekte iken İstanbulspor etkinlikleri ve işletmeciliği Tic.AŞ. ünvalı iş yerinde çalışmanızın tespit edilmesi ile (5335 sayılı kanunun 30. maddesi ile ve 5272 sayılı kanunda yer aldığı şekliyle) 07.10.2011 tarihinden itibaren aylıklarınız durdurulmuştur.
Aylık almakta olduğunuz banka ile yazışmalar neticesinde tarafınıza ödenen aylıklar hakkında yeniden işlem yapılacaktır. Ayrıca, tarafınıza aylık bağlanabilmesi için tahsis talep dilekçenizin gönderilmesini rica ederim.”

Perişan olduk

SGK’dan gelen yazı ile büyük şok yaşayan emekli hakemler ne yapacaklarını şaşırdı. Emektar hakem Selahattin Yıldız  mağduriyetlerini şöyle anlattı:  “Çok zor durumdayız. Emekli maaşı ile geçinen, çoğu yarışmalara kendi paramızla gidip görev yapan bizlere gelen bu yazı ile perişan olduk. Aramızda sadece emekli maaşlarımıza güvenerek banka kredisi alanlarımız var. Bizden 11 aylık emekli maaşımızı da geri istiyorlar. Bu parayı nasıl öderiz? Spor A.Ş. bizlere verdiği 75’er TL için işe giriş- çıkış işlemi yaptırdığında emekli olduğumuz biliniyor, üstelik bilgisayarda da çıkıyordu. Neden bile bile bizler ateşe atıldık. Yasayı bilmediğimiz için bu olay başımıza geldi.”


Bunları da Beğenebilirsiniz