Ege Haberleri

EGE

  KiT-VAK’tan dev bir proje daha

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2009 - 21:17

  KİT-VAK, en büyük eseri olan Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nden sonra ikinci büyük projesinin startını verdi. Hastane kampusunda hasta konukevi yapacak.

  İZMİR’de, Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Hastanesi Kurma ve Geliştirme Vakfı (KİT-VAK), en büyük eseri olan Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nden sonra ikinci büyük projesinin startını verdi. Kısa adı “HAYDİ” olan “Hasta ve Hasta Yakınları İçin Destek” projesiyle yine Ege Üniversitesi işbirliğiyle hastane kampusunda hasta ve hasta yakınlarının barınma ihtiyaçlarını karşılayacak “Konukevi” yapacaklarını belirten Vakıf Başkanı Ramazan Soncul, “Biz projenin önderliğini yapıyor olabiliriz ancak bu gücü olanların ihtiyacı olanlara bir hizmeti olacak” dedi.

  Havagazı’nda toplantı

  Projenin tanıtımı amacıyla Tarihi Havagazı Fabrikası’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Soncul’un yanısıra Vakıf Yönetim Kurulu Üyeleri, Vakıf Mütevilli Heyet Başkanı Prof. Dr. Suat Çağlayan, üyeler ile Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, EÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Necil Kütükçüler, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Kansoy, projeyi öneren ve isim annesi Uzm. Dr. İnci Erkin katıldı. Soncul, 40 oda 100 yatak kapasiteli olacak konukevinin temelini 2010 Ocak’ta atmayı, projeyi de en geç 30 ay içinde tamamlamayı planladıklarını söyledi.

  Heyecan yaşıyoruz

  Soncul, Türkiye’de ilk olacak proje ile, ekonomik nedenlerden dolayı hastane bahçesinde, koridorlarda, yerlerde gecelemek zorunda kalan hasta ve yakınlarının barınma sorunlarını çözmeyi amaçladıklarını, hayırseverlerin katkılarını beklediklerini kaydetti. Başhekim Kütükçüler de hayallerdeki bir projenin hayata geçirilecek olmasının heyecanının yaşadıklarını söyledi. Prof. Dr. Çağlayan ise projenin sosyal yardım projesi olduğunu belirtti.

  2 milyon liraya mal olacak

  Ege Üniversitesi Hastanesi kampusunda Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’ne 100 metre mesafede, Hemşirelik Yüksekokulu yanındaki boş alana yapılacak konukevinin 1.5-2 milyon liraya mal olacağı belirtildi. Maliyetin bir kısmını KİT-VAK’ın karşılayacağı, ayrıca kurum ve kuruluşlardan malzeme yardımı alınacağı kaydedilirken, hayırseverlerden de destek istendi. Konukevinde kalacak hasta ve yakınlarından çok düşük ücretle oda ve kahvaltı hizmeti sunulacağı ifade edildi.

  Liderliğe soyundu

  Rektör Prof. Dr. Yılmaz ise EÜ’nin kültürel, sosyal ve tıbbi gibi pek çok konuda liderlik etmeye soyunan bir üniversite olduğunu vurguladı. İzmir’in kendine özgü bir şehir olduğunu, son zamanlardaki olaylar nedeniyle İzmir’in dik duruşu ve özgüveni ile Türkiye’ye örnek olduğunu ifade eden Yılmaz “Biz görünüş olarak mütevazıyız ama iş bize düştüğünde hemen işbirliği yaparız. Burada üniversite, sivil toplum kuruluşu önderliğinde Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. Günübirlik sonuç alamayan, ertesi gün başka bir hekimle görüşmesi gereken, hekime yakın olması gereken hastaların barınma sorunu için önemli bir proje. Onların da yaşam şartlarını kolaylaştırmalı” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı