KİT Komisyonu'nda Uluğbay kavgası

Hürriyet Haber
09 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 09 Temmuz 1999 - 00:01

TBMM KİT Komisydnu'nda DSP'li Erdoğan Toprak'ın konuşması sırasında, Hikmet Uluğbay'a geçmiş olsun dileğini dile getirmesine DYP'li Murat Akın itiraz etti. Akın, ‘‘Adam kendine kurşun sıkmış, kaç kere geçmiş olsun diyeceğiz’’ deyince de kavga çıktı.

TBMM KİT Komisyonu'nun ilk toplantısında, intihara teşebbüs eden Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay yüzünden kavga çıktı. DSP'li Erdoğan Toprak'ın, Uluğbay'a geçmiş olsun dileğinde bulunmasını eleştiren DYP'li Murat Akın'a üyelerin tepki göstermesi üzerine, itişip-kakışma yaşandı.

Komisyon'da dün Türkiye Kalkınma Bankası'nın 1995-1996 yılı hesaplarının incelenmesine başlandı. Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Taci Bayhan'ın sunuşundan sonra ilk sözü alan DSP'li Toprak, Uluğbay'ın intihar girişimini ‘‘Onurlu bir davranışın bedeli’’ diye nitelendirdi ve ‘‘Onurlu davranışın bedeli bu olmamalı. Bu, onuru için insanların bazı davranışlarda bulunabileceğini gösterdi. Bu artık Türkiye'de yeni bir dönemin başlangıcı olmalı. Kendisine geçmiş olsun diyorum’’ dedi.

ÜZERİNE YÜRÜDÜLER

Bu sözlere DYP'li Murat Akın tepki gösterdi ve ‘‘Onun yeri burası değil, biz işimize bakalım. Adam kendine kurşun sıkmış, kaç kere geçmiş olsun dedik. 3 kere, 5 kere dedik’’ diyerek itiraz etti. Bu sözler havayı gerginleştirirken, DSP'li Toprak, KİT Komisyonu'nda bir milletvekiline ‘Geçmiş olsun’ demenin sakıncasının olmadığını belirterek, ‘‘Bir hastaya geçmiş olsun demeye tahammül edemeyen bu arkadaşların hangi ruh hali ile çalışacağını merak ediyorum’’ dedi.

DYP'li Akın, Toprak'ın konuşmasına müdahale etmek isterken, diğer üyeler Akın'a tepki gösterdiler ve ‘‘Sıranı bekle ve konuş’’ diye çıkıştılar. Akın, bu müdahalelere rağmen şöyle konuştu:

‘‘Konuşmasını sizden öğrenecek değilim. Benim konuşma belgem sizin cebinizde mi? Kes sesini, konuşma. Ekonomiyi düzeltemiyor, adam kafasına kurşun sıkıyor. Benim ruh halim bozuk olsa ben kurşun sıkarım. Her yerde o konuşuluyor.’’

Bu sırada hemen hemen bütün üyeler ayağa kalkarak, Akın'ı susturmaya çalıştılar. DSP'li Tahsin Boray Baycık'ın müdahalesi üzerine, Akın, ‘‘Çık dışarı, alırım ayağımın altına’’ diye bağırdı. Baycık'ın da kapıya yönelmesi üzerine ayağa kalkan Akın, diğer üyelerin müdahalesi ile yerine oturtuldu. Akın bu kez oturduğu yerden ‘‘Çık dışarı, alırım ayağımın altına’’ diye bağırmayı sürdürdü. Üyeler arasındaki itişip-kakışın büyümesi üzerine Komisyon Başkanı Birkan Erdal oturuma ara verdi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı