Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kısmi kar tatili

  Hürriyet Haber
  06 Şubat 2006 - 08:29Son Güncelleme : 06 Şubat 2006 - 17:00

  İstanbul Valiliği, il genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okullarda yarın olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime ara verildiğini açıkladı. 
    
  Valilik’ten yapılan açıklamaya göre, İstanbul’daki olumsuz hava koşullarının genel hayat üzerindeki etkilerini arttırması nedeniyle, il genelinde eğitim ve öğretimlerini sürdürmekte olan ilk ve orta dereceli okullarda; öğrencilerin dönüşlerinde ve şehir trafiğinde sorun yaşanmaması için ilçe yönetimleri ve okul müdürlüklerince tedbirler alınarak, gerektiğinde son ders saatleri beklenmeksizin evlerine gönderilmelerinin sağlanacağı kaydedildi.

  Açıklamada, 7 Şubat Salı günü İstanbul’daki tüm ilk ve orta dereceli okullarda eğitim ve öğretime  bir gün süre ile ara verileceği; kamuda çalışan engelli personelin de bir gün süre ile idari izinli sayılacağı ifade edildi.

  TEM KAPANDI

  Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle TEM'in Çorlu-İstanbul arasındaki bölümü trafiğe kapandı. Araçlar Lüleburaz’dan E-5 Karayoluna yönlendirilirken, Karayolları ekipleri kar açma çalışmalarını hızlandırdı. TEM'in Çorlu yönünde mahsur kalan 1 aile ve 4 TIR şoförü sivil savunma ekipleri tarafından kurtarıldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Tekirdağ-İpsala, Keşan-İpsala, Kırklareli-Dereköy ve Saray-Vize yolları ulaşıma kapandı. Edirne’de 174 köye ulaşım kesilirten, 16 köye elektrik verilemiyor. (DHA)

  Bu arada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) yetkilileri, gece başlayan ve sabah saatlerinde etkisini artıran kar yağışı nedeniyle ulaşımda bir aksama yaşanmadığını bildirdiler.

  EDİRNE'NİN 7, TEKİRDAĞ'IN 6, KIRKLARELİ'NİN 2 İLÇESİNDE EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

  Edirne ve Tekirdağ merkezde kar yağışı nedeniyle eğitim-öğretime 1 gün süreyle ara verildiğinin açıklanmasının ardından, Edirne'nin 7, Tekirdağ'ın 6, Kırklareli'nin 2 ilçesinde de, eğitim-öğretime 1 gün ara verildiği bildirildi.
    
  Edinilen bilgiye göre, Edirne'nin Süloğlu, Enez, Uzunköprü, Lalapaşa, Meriç, İpsala, Keşan, Tekirdağ'ın Hayrabolu, Saray, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Çerkezköy, Kırklareli'nin ise Kofçaz ve Pehlivanköy ilçelerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi.
    
  Bu arada Edirne merkezde okul tatilinin Edirne Valiliği tarafından saat 08.15'te açıklanması veliler tarafından tepkiyle karşılandı.
    
  Okulları arayarak, bilgi almak isteyen veliler, bu konuda net açıklama gelmemesi nedeniyle sıkıntı yaşadılar.
    
  Edirne Valisi Nusret Miroğlu, yaptığı açıklamada, meteorolojiden alınan bilgiye göre kar ve tipinin kentte bu kadar etkili olacağını tahmin etmediklerini belirterek, “Kar var ama yerde bu kadar birikme ve tipi beklemiyorduk. 15-20 santimetre kadar kar birikmiş. Ana yollarımız açık. Alınan kararla 1 gün süreyle Edirne'de Havsa dışındaki tüm ilçelerde okullar 1 gün tatil edildi” dedi.

  ÇANAKKALE'DE EĞİTİME 2 GÜN ARA VERİLDİ
   
  Çanakkale'de etkili olan kuvvetli poyraz ve kar yağışı, deniz ulaşımını olumsuz yönde etkilerken, il genelindeki ilköğretim okulu ve liselerde eğitime 2 gün ara verildi.
    
  Sabahın erken saatlerinden itibaren etkisini arttıran ve hızı saatte 80 kilometreye ulaşan etkili poyraz nedeniyle Çanakkale-Eceabat, Gelibolu-Lapseki, Kabatepe-Gökçeada ve Bozcaada-Geyikli arasındaki araba vapuru ve feribot seferleri durduruldu. Olumsuz hava koşulları nedeniyle Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine çift yönlü olarak kapatıldı.
    
  Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada, olumsuz hava koşulları ve kar yağışı nedeniyle il genelindeki ilköğretim okulu ve liselerde eğitime 2 gün ara verildi.
    
  Öte yandan, kar yağışı ve fırtına nedeniyle şehrin bazı mahallelerine elektrik verilemezken, Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının çarşamba gününe kadar süreceğini bildirdiler.

  HAKKARİ'DE OKULLAR 3 GÜN TATİL

  Olumsuz hava koşulları nedeniyle Hakkari'de okulların 3 gün boyunca tatil edildiği dün açıklanmıştı.

  KAR BANDIRMA VE MARMARA'DA HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR

  Yoğun kar yağışı ve tipi, Balıkesir’e bağlı Bandırma ve Marmara İlçeleri'nde yaşamı olumsuz etkiledi. Bandırma- İstanbul arasında yapılması gereken deniz otobüsü seferleri iptal edilirken, Marmara İlçesi'nde okullar tatil edildi

  Bandırma’da, saatteki hızı 80 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle, bugün saat 07.30’da İstanbul’a karşılıklı olarak yapılması gereken hızlı feribot seferleri iptal edildi. Dev dalgalar yüzünden balıkcı tekneleri iskeleye sığındı.

  İDO’ya ait Bandırma- İstanbul seferlerinin yapıldığı yazan 10 metre boyunda 1 metre enindeki dev tabela uçtu. Fırtına nedeniyle Marmara İlçesi’ne dün geceden beri elektrik verilemiyor. Okulların bir gün tatil edildiği ilçede, Erdek- Marmara arasında yapılması gereken İDO’nun deniz seferleri pazar gününden itibaren gerçekleştirilemedi

  Kar yağışı Uludağ’da da etkili oldu. Kar kalınlığının 120 santime ulaştığı beyaz cennette hava sıcaklığı sıfırın altında 2 derece olarak ölçüldü. Uludağ’da görüş mesafesi ise 500 metreye kadar düştü. Jandarma, zincir takmayan araçların iniş ve çıkışına izin vermiyor.

  KAPIKULE SINIR KAPISI'NA YOĞUN KAR VE TİPİ NEDENİYLE ULAŞIM YAPILAMIYOR
    
  Kar ve tipi nedeniyle, Kapıkule Sınır Kapısı'yla ulaşım sağlanamıyor.

  Edirne Valisi Nusret Miroğlu, yaptığı açıklamada, Kapıkule Sınır Kapısı'na ulaşımın yapıldığı yolda yaşanan tipi nedeniyle trafik kazaları meydana geldiğini ve yolun ulaşıma kapandığını söyledi. Karayolları, Devlet Su İşleri, Köy Hizmetleri ve belediye ekiplerinin, Kapıkule Sınır Kapısı yolunu açma çalışmasını sürdürdüğünü belirten Miroğlu, ilde tüm ekiplerin karla mücadele için seferber olduğunu bildirdi.
    
  Kapıkule Sınır Kapısı'na ulaşım yapılamadığı için gümrük görevlileri ile Kapıkule mevkiindeki fabrikalarda çalışan işçiler de işyerlerine gidemedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı