Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kışladağ Altın Madeni kapanacak

  Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)
  31 Temmuz 2007 - 20:20Son Güncelleme : 31 Temmuz 2007 - 21:12

  Uşak'ta, siyanür liçi yönetimiyle üretim yapan Kışladağ Altın Madeni'nin 19 Ağustos'ta faaliyetinin durdurulacağı bildirildi.

  Ulubey İlçesi'ne bağlı İnay köylülerinin Çevresel Etki Değerlendirme Raporu'nun iptali için iki yıldır Danıştay 6'ıncı Dairesi'nde sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazanmasının ardından kapanma sürecine geçildi. Danıştay kararının, Çevre ve Orman Bakanlığı'na tebliğ edilmesinin ardından, firma Kışladağ Altın Madeni'nde kapatma hazırlıklarına başladı. Madenin mahkeme kararı doğrultusunda, 19 Ağustos'ta resmen kapatılacağını belirten Kanadalı Eldorado Firması'nın Türkiye Temsilcisi TÜPRAG Metal Madencilik Şirketi Müdürü Mehmet Yılmaz, “Danıştay kararı, 19 Temmuz'da Çevre ve Orman Bakanlığı'na tebliğ edildi. Yüce adaletin verdiği karara saygılıyız ve yerine getireceğiz. Maden, yargı kararı doğrultusunda 30 gün içinde kapatılacak” dedi.

  Yılmaz, “Bu çerçevede, Çevre Bakanlığı'nın talimatları doğrultusunda Uşak Valiliği ile madenin üretim araçlarının zarar görmeden ve yargı süreci tamamlandığında kolaylıkla üretime açılabilecek şekilde kapatılması için çalışma yürüteceğiz. Ayrıca hukuki mücadele sürecimizi adli tatilin bitiminden hemen sonra başlatacağız. En kısa sürede de hukuki platformda haklılığımızı kanıtlayacağız. Çalışan ve firmamızdan ekmek yiyen 628 işçimizin de bu süreçte haklarının korunması için çaba harcayacağız. Onları mağdur etmeyi düşünmüyoruz. Taşıyabileceğimiz yere kadar taşıyacağız. Maden çalışması için 5 bin imza toplandı. Bu konuda madene sivil toplum kuruluşlarının da yazılı destekleri var” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı