"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Kişiye özel kanser tedavisi

Tüm dünyada görülme sıklığı artan kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor. Özellikle bazı kanser türlerinde erken tanı sayesinde tam iyileşme sağlanıyor. İşte bu yüzden ‘Kanserden değil, geç kalmaktan kork’ sözü sık sık yineleniyor.
Halk dilinde “amansız illet” denilen kanser hastalığının tedavisinin erken teşhis ve sevgiyle mümkün olduğu belirtildi. Özel Ege Onkoloji Merkezinin Tıbbi Sorumlusu Dr. İlker Karadoğan, “Kanser, kalp ve damar hastalıklarından sonra insan hayatını tehdit eden hastalık grubu olarak ikinci sırada bulunmasına rağmen, gerek isminin yarattığı korku, gerekse tedavi edilemez bir hastalık olarak yanlış tanımlanması yüzünden hastaların umutlarını yok ediyor. Oysa kanser tedavisinde yeni çıkan aletler bu illet hastalığı gerilettiği gibi, başlangıç döneminde ise yok edebiliyor” dedi.
Kanserle mücadelede sevginin önemine de dikkat çeken Dr. Karadoğan, “İlgi, empati, sevgi çok önemli. Kesin olarak ispatlanmamasına rağmen mutlu olmak, olumlu düşünmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor” diye konuştu.

Kişiye özel kanser tedavisi

İlk şart erken tanı
Kanseri yenmek için ilk şartın erken tanı olduğunu söyleyen Dr. Karadoğan, “Kanserde erken tanı, kanserin, onkolojik tedavi yöntemleri ile tamamen tedavi edileceği evrede tespit edilmesi demektir. Bu evrede yakalama ya hastaların şikâyetleri üzerine erken başvuruları ile olur ya da şikâyeti olmayan hastalarda tarama sırasında erken evre tümörlerin tespiti ile gerçekleşir. Tümörünüz erken yakalandıysa şansınız var demektir ve ileride hafızanızda sadece kötü bir anı olarak kalabilir. Tümörden korkma geç kalkmaktan kork denir ve bu çok doğrudur” dedi.
 
Ön belirtiler
Vücutta iyileşmeyen yaralar, açıklanamayan halsizlik, kilo kayıpları, ele gelen kitleler, sindirim sistemi alışkanlıklarında olağan dışı değişiklikler, ses değişiklikleri, sindirim sistemi, solunum sistemi veya genite üriner sistem kanamaları örneğin balgamda, idrarda, dışkıda, kusmukta kan veya beklenmeyen genital kanamalar belirtiler arasındadır. Ayrıca vücuttaki ben, sivilce gibi lezyonların şekil ve renk değişimi, büyümesi, kanaması, çoğalması da dikkat edilmesi gereken diğer belirtilerdendir.
Dr. Karadoğan, Özel Ege Onkoloji Merkezi’nde kanser tedavisinde tomoterapi cihazı ile tümörün yerini üç boyutlu olarak saptanmasını sağlayan görüntüleme teknolojisi sayesinde kişiye özel radyoterapi yapılmaya başlandığını. bu sayede sağlıklı dokulara en az zarar verilerek tümörün öldürüldüğünü, tedavide büyük başarı oranlarına ulaşıldığı ve bunun klinik bulgularla da saptandığını söyledi.


Ortodontide  şeffaf plak

Özel CTG İzmir Ağız Diş Sağlığı Merkezi kurucularından Ortodonti Uzmanı Doç. Dr. Gülay Vural, diş çarpıklıklarının düzeltilmesinde şeffaf plakların öne çıktığını bildirdi. Ortodonti de Cligner Tedavisi diye anılan tedavi şekli ile ilgili şu bilgileri verdi: “E-Cligner Ortodonti tedavisinde metal braket ve teller kullanılmaz sadece şeffaf plaklar ile tedavi yürütülür. Göze neredeyse hiç görünmeyen plaklarının dişlerdeki çarpıklık ve düzensizliklere karşı sunduğu etkili ve konforlu tedavi yönteminden sizin de yararlanıp yararlanamayacağınızı küçük bir muayenenin ardından öğrenebilirsiniz. Ergenlik çağını yaşayan gençler gerek dış görünüm, gerekse konuşma ve ses tonunda meydana gelen uyumsuzluklar ile yeme içme alışkanlıklarını olumsuz etkilemeleri açısından pek benimseyemedikleri geleneksel braketler, teller, sabit ortodontik mekanizmalar yerine bu göze görünmeyen estetik apareyleri gönül rahatlığı ile takıp kısa sürede sağlıklı ve düzgün dişlere kavuşabileceklerdir” dedi.

Kişiye özel kanser tedavisi

 

X